Hindistan'ın güneyinde patlama: 11 ölü

Son güncelleme: 21 ŞUBAT 2013 - TSİ 19:27

Hindistan'ın güneyinde Hyderabad şehrinde art arda yaşanan iki patlama sonucunda 11 kişi hayatını kaybetti.

Saldırılar, kalabalık bir meyve pazarının yakınında bomba yüklü bisikletler aracılığıyla gerçekleştirildi.

10 dakika arayla gerçekleşen saldırıların sonucunda 50'den fazla kişi yaralandı.

Olayla ilgili polis soruşturması devam ediyor.

Hyderabad polisinin BBC'ye verdiği bilgiye göre patlamalar Türkiye saatiyle 15.30 sularında gerçekleşti ve iki saldırının ardından üçüncü bir saldırı ile ilgili de ihbar yapıldı.

Saldırıyı henüz üstlenen olmadı.

Başbakan Manmohan Singh, federal kurumların devlet yetkililerine gerekli yardımı sunması çağrısında bulundu ve hayatını kaybedenlerin yakınlarına 200,000 rupi yardım yapılacağını söyledi.

Saldırının ardından Mumbai ve Maharashtra'nın geri kalanında yüksek güvenlik önlemleri alındı ve güvenlik güçlerinin sayısı artırıldı.

Bu, 2011 Eylül ayında Delhi Yüksek Mahkemesi'nin önünde yaşanan ve 13 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırının ardından yaşanan ilk büyük bombalı saldırı.

Delhi saldırısını İslami Cihat Hareketi üstlenmişti.

Hyderabad güney Hindistan'ın ana ticaret merkezlerinden.

Patlamanın yaşandığı yerde sinemalar, dükkanlar, restoranlar ve büyük bir meyve ve sebze pazarı bulunuyor.

1992'den bu yana şehirde en az dokuz saldırı gerçekleşti. 2007 yılında yaşanan eş zamanlı saldırılarda 40'tan fazla kişi hayatını kaybetmişti.

BBC'nin Delhi'de bulunan muhabiri Soutik Biswas, şehirde uzun bir süredir din temelli çatışmaların yaşandığını ve İslamcı siyasi parti MIM'in geniş bir tabanı olduğunu söylüyor.

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.