Atlet Pistorius'un kefaleti 113 bin dolar

Son güncelleme: 22 ŞUBAT 2013 - TSİ 17:48

Kız arkadaşını tasarlayarak öldürmekle suçlanan Güney Afrikalı ünlü ampute atlet Oscar Pistorius'un 'tutuksuz' yargılanma talebi kabul edildi.

Yargıç Desmond Nair, Pistorius'u kefaletle tahliye etmesine gerekçe olarak savcılığın, ünlü atletin kaçma riski olduğunu veya şiddete eğilimli bir karakter taşıdığını ispatlayamamasını gösterdi.

Kefalet şartlarına göre Oscar Pistorius,

  • 1 milyon rand (yaklaşık 113 bin dolar) kefalet ödeyecek,
  • Pasaportunu teslim edecek,
  • Pretoria'daki evinden uzak duracak,
  • Her pazartesi ve cuma günü polis merkezine gidecek.

Pistorius'un "taammüden cinayetle" suçlandığı davanın görülmesine 4 Haziran'da başlanacak.

BBC Afrika Muhabiri Andrew Harding, salı gününden beri devam eden kefalet duruşmalarının, Güney Afrika'daki polisin "uçukluğunu" gözler önüne serdiğini söylüyor.

Bunun ülkede son yıllarda görülen en önemli cinayet soruşturması olduğunu söyleyen Harding, ülkede tecavüz iddialarının çoğunun sonuca ulaşmadığına ve pek çok soruşturma dosyasının 'kaybolması' nedeniyle zanlıların serbest kaldığına dikkat çekiyor.

Yargıç 'anlamakta zorlanıyor'

Yaklaşık iki saat süren kefalet duruşmasında Nair, Pistorius soruşturmasını yürüten dedektif Hilton Botha'nın ifadesindeki çelişkilere de işaret etti. Dedektif, çığlıklar ve silah sesi duyan şahitlerin olayın meydana geldiği evden 600 metre uzakta olduğunu söylemiş, daha sonraysa mesafenin daha kısa olduğunu iddia etmişti.

Botha, daha önceki bir olayla ilgili olarak 'cinayete teşebbüs' zanlısı olduğu ortaya çıkınca, Pistorius tıklayın soruşturmasından alınmıştı.

Yargıç Nair, diğer yandan da, Pistorius'un niye ateş açtığını "anlamakta zorlandığını" dile getirdi.

26 yaşındaki Pistorious, 29 yaşındaki Reeva Steenkamp'ı planlayarak öldürdüğü iddiasını reddederek, sevgilisine "hırsız sandığı" için ateş ettiğini tıklayın savunuyor.

14 Şubat'taki olayda Steenkamp, üç kurşun yarası alarak hayatını kaybetmişti.

Savunma avukatı, "taammüden cinayet" suçlamasının hafifletilmesini talep ediyor.

Savcı Gerrie Nel ise Pistorious'un ünlü olduğu için kefaletle bırakılmasının doğru olmayacağını, tehdit savurduğu sevgilisini sonunda öldürdüğünü iddia ettiği ünlü atletin, "şiddete eğilimli" olduğunu öne sürüyordu.

Ünlü atlet, 2004'te Atina'da, 2008'de Pekin'de ve geçen yaz Londra'da düzenlenen Paralimpik Oyunları'nda altın madalyalar kazanmıştı. Hukuk mezunu olan sevgilisi Steenkamp ise bir modeldi.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.