BBC 'Savile krizi' belgelerini açıkladı

Son güncelleme: 22 ŞUBAT 2013 - TSİ 16:14

BBC'nin eski sunucusu Jimmy Savile hakkındaki çocuk tacizi iddialarıyla ilgili hazırlanan Newsnight programının neden yayınlanmadığıyla ilgili 'Pollard soruşturması' belgeleri BBC tarafından kamuoyuna açıldı.

3 bin sayfayı bulan belgelere göre, soruşturmanın odağındaki kıdemli gazeteci Jeremy Paxman, 50 yıl boyunca BBC ekranlarında yer alan Savile'in "gençlerden hoşlandığı" iddialarının "yaygın bir dedikodu" olduğunu söylüyor. Paxman, eski sunucunun "kızlara mı oğlanlara mı" sarkıntılık yaptığını ise bilmediğini söylüyor.

BBC News Müdürü Helen Boaden ise "karanlık söylentileri hiç duymadığını" savunuyor.

Pollard soruşturması sonunda, Savile hakkındaki iddiaların işlendiği haber dosyasının 2011 yılının Aralık ayında Newsnight'ta yayınlanmasından vazgeçilmesi "kusurlu" bir karar olarak nitelendirilmişti.

Açıklanan belgelere göre, Paxman, Savile'in ölümünden kısa bir süre sonra hazırlanan dosyanın yayınlanmamasını şöyle açıklıyor: "(Taciz iddialarıyla ilgili) Hiçbir kanıtım yoktu; bunu yaygın bir dedikodudan daha fazla bir şey olarak ele almamı gerektirecek hiçbir şey görmedim."

Paxman, diğer yandan, şikayetçi olan çocuklara kulak verilmediğinden yakınarak, "Birçok başka yetkili kurum gibi davrandığımızı düşündüm ve bu hoşuma gitmedi" diyor.

%3'lük karartma

BBC tarafından açıklanan soruşturma belgeleri, BBC yöneticileri ve gazetecilerine ait e-postaları, mülakatları ve bildirimleri içeriyor. Ancak belgelerin % 3'ü karartılmış durumda.

BBC Genel Müdür Vekili Tim Davie, kuruluşun bu belgeleri yayınlayarak, "tarihinin bu uğursuz bölümü hakkında açık ve şeffaf olduğunu" gösterdiğini söyledi.

Davie, belgelerdeki karartmanın gerekçelerini olarak ise şöyle sıraladı: Hakaretler, veri gizliliği, bilgi kaynaklarını koruma, cinsel taciz mağdurlarının ismini saklama, polis ve adli ceza soruşturmalarını etkilemekten kaçınma, hukuki profesyonel dokunulmazlık ve mahremiyet olarak sıraladı.

Genel Müdür olmaya hazırlanan Davie, "Şimdi BBC'nin çıkardığı derslerle ileriye yönelip halkın güvenini yeniden kazanması önemlidir" dedi.

BBC Mütevelli Heyeti Başkanı Lord Chris Patten'ın açıklaması ise şöyle: "Bu belgeler çok nahoş bir resim çiziyor fakat BBC'nin Nick Pollard raporunda ortaya serilen gerçeklerle yüzleşmek konusunda - diğer herkesin olabileceğinden daha fazla - açık olması gerekli."

Patten, BBC'nin birçok hata ve eksikliğine ışık tutan belgelere hukuki nedenlerle uygulanan kısmi karartmanın bir "temizleme" anlamına gelmediğini sözlerine ekledi.

BBC Medya Muhabiri Torin Douglas, "Pollard kanıtları içerdikleriyle mi, dışarıda kalanlarla mı anılacak?" diye soruyor. Douglas, İngiliz basınında, soruşturma belgelerin bir kısmının karartılmasının eleştirildiğine, ancak bazılarının bilgilendirici değeri olmayan kısımların yayınlanmamasını anlayışla karşıladığına dikkat çekiyor.

Muhabirimize göre, BBC bir ikilemle karşı karşıya: Eğer belgeler içinde çarpıcı şeyler bulunursa hemen manşetlere çıkacak; yoksa da, bu tür şeylerin sansürlendiği iddia edilebilir.

'Ciddi kusur'

BBC'nin eski sunucusu Savile hakkındaki programı yayından kaldırdığının ortaya çıkması üzerine açılan soruşturma, özel televizyon kuruluşu Sky News'ın başındaki Nick Pollard tarafından yürütülmüştü.

tıklayın Pollard raporunda, Savile dosyasının yayınlanmaması, "iyi niyetle" işlenmiş "ciddi bir kusur" olarak tanımlanıyor.

Raporda, yayından kaldırmanın, Ekim 2011'de 84 yaşında ölen Savile'in hatırası uğruna yapılmadığının altı çiziliyor. BBC yönetimi ise "liderlik eksikliği" ve "kaos ve düzensizlik" nedeniyle eleştiriliyor.

Savile'in yaklaşık 50 yıl boyunca birkaç yüz çocuğu ve genci taciz ettiği iddialarıyla ilgili adli tıklayın soruşturma devam ediyor.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.