ABD'den Almanya'nın Afganistan iddiasına yalanlama

Son güncelleme: 22 ŞUBAT 2013 - TSİ 18:55

ABD Savunma Bakanı Leon Panetta, Almanya'nın, Afganistan'da kalacak ABD askeri sayısı konusundaki iddialarını yalanladı.

Almanya Savunma Bakanı, Panetta'nın Brüksel'de NATO müttefiklerine, 2014 yılında NATO askerlerinin çekilmesinin ardından 8,000 ila 12,000 arası birliğin Afganistan'da kalacağını söylediğini ifade etmişti.

Panetta buna karşılık kalacak asker sayısının tartışıldığını ancak bir karara varılmadığını belirtti.

Afganistan'da görev yapan yabancı askeri birliklerin çoğunun 2014 yılı sonu itibariyle çekilmesi öngörülüyor.

Uluslararası Güvenlik ve Yardım Gücü'ne göre 2012 yılı Aralık ayında Afganistan'da 50 ülkeden toplam 102,000 NATO askeri bulunuyordu.

Bunların yaklaşık 66,000'i ABD'ye ait.

Almanya Savunma Bakanı Thomas de Maiziere bugün gazetecilere yaptığı açıklamada Panetta'nın Brüksel'de yapılan bir NATO toplantısında rakamları doğruladığını söyledi.

İki gün süren konferansta askeri yeterlilik ve savunma yatırımları tartışılmıştı.

De Maiziere "ABD Savunma Bakanlığı'nın 2014 sonrasında Afganistan'da kalacak asker sayısının 8,000 ila 12,000 arasında olacağın söyledi" dedi.

Ancak Panetta, bu iddiayı yalanladı.

Panetta, yaptığı basın açıklamasında Afganistan'da kalacak asker sayısı tartışmalarında bu rakamların bahsinin geçtiğini ancak bunun Afganistan'da kalacak toplam NATO askerini ifade ettiğini söyledi.

ABD Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Başkan Obama'nın konuyla ilgili karar vermediği ve ihtimalleri gözden geçireceği belirtildi.

Açıklamada "Müttefiklerimiz ve Afganistan yetkilileri ile iki temel görevimizi nasıl en iyi şekilde yerine getireceğimizi tartışacağız: El Kaide ve bağlantılı örgütleri hedeflemek ve Afgan güçlerini eğitmek ve geliştirmek" denildi.

ABD Savunma Bakanı Panetta, birliklerin başkent Kabil de dahil ülkenin her tarafında bulunacağını söyledi.

Bu arada NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, güvenlik sorumluluğunun adım adım Afgan yetkililere devredildiğini ve mevcut durumda güvenlik operasyonlarının %80'ini Afgan birliklerinin yürüttüğünü söyledi.

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.