ABD-Rusya arasında 'evlatlık' gerilimi

Son güncelleme: 22 ŞUBAT 2013 - TSİ 12:12

Amerikalı ailelere evlatlık verilen Rus çocuklardan bazılarının ölümü, Rusya ile Amerika Birleşik Devletleri arasında sorun olmaya devam ediyor.

Üç yaşındaki Max Shatto'nun 21 Ocak günü evlatlık verildiği Amerikalı annesinin gözetimindeyken ölümüyle ilgili soruşturma sürerken, Moskova'daki ABD elçisi, "bu insani trajedinin suistimal edilmemesini" istedi.

Büyükelçi Michael McFaul, internet günlüğünde yaptığı açıklamada, Shatto'nun ölümüyle ilgili soruşturmanın devam ettiğine dikkat çekerek, "suçu kanıtlanana kadar herkesin masum sayılması gerektiği" ilkesini hatırlattı.

Son 20 yılda ABD'li aileler tarafından evlatlık edinilen 20 çocuğun ölümü nedeniyle "üzüntüye ve dehşete kapıldığını" belirten McFaul, 60 binden fazla Rus evlatlık çocuğun ise "sevgi dolu ebeveynlerin, yeni ailelerin ve Amerika'daki sayısız fırsatların" tadını çıkardığını vurguladı.

Rusya'daki ismi Maksim Kuzmin olan çocuğun ölümü, Rusya'da büyük tepki çekmişti.

Çocuğun, üvey annesi Laura Shatto'nun dayağına ve kötü muamelesine maruz kaldığı iddia ediliyor.

Magnitsky Yasası

2011 yılında 3400 Rus çocuk yabancı ailelere evlatlık verildi. Bünların yaklaşık üçte birine, Amerikalı aileler sahip çıktı.

Ancak Rusya, ABD'de çıkarılan Magnitsky Yasası'nı gerekçe göstererek, Amerikalı ailelere evlatlık çocuk verilmesini tıklayın askıya almış durumda.

Magnitsky Yasası, insan hakları ihlali nedeniyle suçlanan Rus yetkililerin ABD'nin kara listesine alınmasını öngörüyor.

Yasaya ismini veren avukat Sergei Magnitsky, Rusya'da gözaltındayken ölmüştü. Avukat, yolsuzluğa karşı faaliyetleriyle tanınıyordu.

Bağlantılar

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.