Güney Kore lideri Park diyalog çağrısı yaptı

Son güncelleme: 25 ŞUBAT 2013 - TSİ 11:15

Güney Kore Cumhurbaşkanlığına seçilen Park Geun-hye yemin töreninde, ulusal güvenlik konusunda sert bir tutum ve ekonomik canlanma sözü verdi.

Liberal rakibi Moon Jae-İn'i Aralık ayındaki seçimde geride bırakan Park, on binlerce kişi önünde yemin ederek göreve başladı.

Park, Kuzey Kore'nin son dönemlerde yaptığı nükleer denemenin Kore halkının varoluşuna karşı büyük bir tehdit olduğunu da belirtti.

Güvenlik sorunlarının çözülmesi için karşılıklı güvenin tesis edilmesi gerektiğini belirten Park, Güney Kore cumhurbaşkanlığına seçilen ilk kadın olmuştu.

61 yaşındaki cumhurbaşkanı, Güney Koreyi yaklaşık 20 yıl boyunca yöneten askeri lider Park Chung-hee'nin kızı.

Park'ın cumhurbaşkanlığı, Kuzey Kore'nin nükleer denemesinin ardından Kore yarım adasında gerginliğin yüksek olduğu bir döneme denk geliyor.

Yeni cumhurbaşkanı, yemin törenindeki konuşmasında, "halkın yaşamını ve ulusumuzun güvenliğini tehlikeye atan hiçbir eylemi hoş görmeyeceklerini" söyledi.

Kuzey Kore'ye nükleer silah projelerinden vazgeçmeye çağıran Park, iki ülke arasında adım adım güven artırıcı önlemlerin atılması gerektiğini de belirtti.

Park, güvenin de ancak diyalog ve şimdiye kadar verilen sözlerin yerine getirilmesi yoluyla oluşturulabileceğini söyledi.

Güney Kore parlamentosuna ilk kez 1998 yılında seçilen Park, 2007 yılında da cumhurbaşkanlığını hedeflemiş ancak başarısız olmuştu.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.