Güney Kore'de Park göreve başladı

Son güncelleme: 25 ŞUBAT 2013 - TSİ 08:37

Güney Kore'nin ilk kadın cumhurbaşkanı olarak yemin edip göreve başlayan Park Geun-hye, milli güvenlik konusunda daha sert olmaya ve ülkede ekonomik canlanma yaşatmaya söz verdi.

Aralık ayında yapılan seçimlerde liberal rakibi Moon Jae-in'i yenen Park'ın yemin töreni binlerce kişinin önünde gerçekleşti.

Cumhurbaşkanı konuşmasında Kuzey Kore'nin yakın zamanlarda yaptığı nükleer denemesinin Kore halkının "geleceğine zorluk çıkardığını" söyledi.

Kendisi ayrıca güven artırımının "bu çok ciddi" güvenlik sorunun üstesinden gelinmesinde hayati önem taşıdığını söyledi.

Güney Kore'nin ilk kadın cumhurbaşkanı, selefi Lee Myung-bak'ın da üyesi olduğu Saenuri Partisi'nden geliyor. Lee Myung-bak, beş yıllık görevi süresi dolduğundan cumhurbaşkanlığını bırakmıştı.

61 yaşındaki yeni cumhurbaşkanı Güney Kore'yi yirmi yıl boyunca idare eden eski askeri lider Park Chung-hee'nin kızı.

Park Geun-hye, 12 Şubat'ta Kuzey Kore'nin bir nükleer deneme gerçekleştirmesinin ardından Kore yarımadasında tansiyonun yükseldiği bir dönemde işbaşı yapıyor.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.