İngiltere: Çocukların beslenme çantasında ne var?

Son güncelleme: 27 ŞUBAT 2013 - TSİ 11:04

İngiltere'de 250 okul, sağlık ve eğitim personeli ile internet üzerinden yapılan bir araştırma, çocukların okulda yetersiz beslendiğini ortaya koydu.

Uzmanlar, İngiltere'de bazı çocukların soğumuş patates kızartması ya da bir paket bisküvi gibi yiyecekler içeren beslenme çantalarıyla okula gittiğini belirtiyor.

Çocuk Gıda Vakfı'nın yaptığı araştırmaya katılan personelin yüzde 68'den fazlası, çocuklarını besleme konusunda zorluk çeken ailelerin oranında son iki yılda artış olduğunu ifade etti.

Araştırmaya göre, beslenme çantaları artık daha fazla abur cubur ve daha az meyve içeriyor.

Okulda çalışan personelin yarıya yakını, ailelerin bütçesindeki daralmanın beslenme çantalarına da yansıdığını söylüyor.

'Sadece yağlı ekmek'

Araştırmaya katılanlardan biri bu durumu "sandviç içine konulan malzemenin kalitesinde düşüş, ve bazen sadece yağ sürülmüş ekmekle gelen çocuklar" olarak ifade ediyor.

Bir diğeri ise bazı ailelerin beslenme çantasına sadece soğumuş pirinç pilavı, patates kızartması gibi yiyecekler koyduğunu anlatıyor.

Çocukların okula daha az meyve ama daha fazla abur cubur ve şekerleme ile geldiği ifade ediliyor.

Katılımcıların yüzde 85'e yakını, çocukların üçte birinin, okulda geçirdiği zaman için yeterli olmayan miktar ve nitelikte gıda aldığını düşünüyor.

Çocuk Gıda Vakfı başkanı Linda Cregan çocukların beslenme sorumluluğunun aileye ait olduğunu, fakat ailelerin de büyük sıkıntı çektiğini ifade ediyor.

Cregan, yerel yönetimlerin kamu sağlığı planlarının yapılırken çocukların beslenme sorununun da ele alınmasıı ve okul yemeklerinin sübvanse edilmesi gerektiğini belirtiyor.

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.