İran ile 5+1 görüşmeleri Kazakistan'da

Son güncelleme: 26 ŞUBAT 2013 - TSİ 13:38
İranlı yetkililer 5+1 ülkeleri temsilcileriyle Kazakistan'da buluşuyor.

İran'ın şüpheyle bakılan nükleer programıyla ilgili uluslararası görüşmelerin son ayağı Kazakistan'da yapılıyor.

BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri ABD, İngiltere, Fransa, Çin ve Rusya ile Almanya'dan oluşan "5+1" grubuyla İran arasındaki görüşmeler geçen yıl haziran ayında kesilmişti.

Batılı ülkeler İran'ın nükleer silah edinebileceği kaygısı nedeniyle Tahran yönetimine baskı yapıyor.

Rusya ve Çin de kimi zaman bu ülkelere katılıyor. Nükleer programının esas olarak enerji amaçlı olduğunu savunan İran ise zenginleştirilmiş uranyumun tıbbi amaçla kullanıldığını belirtiyor.

Buna rağmen Tahran yönetimi, nükleer tesislerini denetime tam olarak açmadığı gerekçesiyle BM Güvenlik Konseyi yaptırımlarına hedef oluyor.

Almatı'daki BBC muhabiri James Reynolds, 5+1 ülkelerinin bu turda İran'a bazı yaptırımları gevşetme vaadinde bulunabileceğini söylüyor. Bunun karşılığında İran'dan istenenler ise şöyle: uranyum zenginleştirmenin askıya alınması, Kum yakınındaki denetimsiz nükleer tesisin kapatılması ve orta düzeyde zenginleştirilmiş uranyum stoğunun ülke dışına çıkarılması.

İran ise öncelikle yaptırımların kaldırılmasını şart koşuyor.

Bağlantılar

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.