İtalyan seçim sonucu Avrupa'yı titretti

Son güncelleme: 26 ŞUBAT 2013 - TSİ 17:21

İtalya'nın kabusu gerçekleşip parlamento seçimlerinde sandıktan çoğunluk çıkmayınca Avrupa'yı endişe sardı.

Hem tıklayın Avrupa piyasaları, hem de Avrupalı politikacılar İtalya'da hükümet krizi olasılığı konusundaki kaygılarını da gizlemedi.

Fransa ve Almanya reformlara devam çağrısı yaparken, İspanya seçimleri "hiç bir yere varmayan bir sıçrayış" diye niteledi.

İtalyan merkez-sağ lideri Silvio Berlusconi, yeniden seçime gitmekten kaçınmak gerektiğini söyleyerek herkesi bir durup değerlendirme yapmaya çağırdı.

BBC'nin Roma'daki muhabiri Alan Johnston'a göre, Berlusconi bu sözlerle, merkez-sağ ile merkez-sol arasında bir ittifakı düşünülebileceğinin işaretini veriyor.

Grillo önemli

Ülke içinde kullanılan oyların tamamının sayımı tamamlanırken, Pier Luigi Bersani liderliğindeki merkez-sol blok alt mecliste çoğunluk kazanmış ama Senato'da bunu başaramamış görünüyor.

Seçim: Sandalye sayıları

ALT MECLİS

Bersani'nin merkez sol bloku 113

Monti'nin sol bloku 18

Grillo'nun 5 Yıldız partisi 54

Berlusconi'nin merkez sağ bloku 116

SENATO

Bersani'nin merkez sol bloku 340

Monti'nin sol bloku 45

Grillo'nun 5 Yıldız partisi 108

Berlusconi'nin merkez sağ bloku 124


İtalya'da hükümet olabilmek için her iki meclisi de kontrol edebilmek gerekiyor.

Komedyen tıklayın Beppe Grillo liderliğindeki bir protesto hareketi oyların yüzde 25'ini aldı ama şu anki başbakan Mario Monti liderliğindeki sol blok yüzde 10 civarında oy oranıyla dördüncü konumda.

Hükümet pazarlıklarında sonucu belirleyecek olan Beppe Grillo'nun partisinin ittifaklara ne derece açık olacağı ve kimlerle işbirliği yapacağı da olabilir.

İtalya'nın tam da derin bir ekonomik durgunluk ve kemer sıkma döneminden geçtiği sırada yapılan seçimlerde, sandıktan sağ ve sol blokların oyları o kadar yakın çıktı ki, her iki mecliste de bloklar arasındaki oy farkı yüzde 1'in altında görünüyor.

Alt mecliste oyların çoğunu alan blok sandalyelerin de çoğunluğunu alıyor.

Ama Senato öyle değil. Sandalyeler, bölge kontenjanlarıyla belirleniyor ve o nedenle ülke çapında alınan oy oranlarını tam yansıtmayabiliyor.

Avrupa huzursuz

Fransa Maliye Bakanı Pierre Moscovici İtalyan seçim sonuçlarının "sorunlar yarattığını" söyledi ama Avrupa tek para biriminin bundan etkilenmeyeceğini söyledi.

Almanya Dışişleri Bakanı Guido Werterwelle de, İtalya'nın reformlara devam etmesini istedi ve bir an önce bir hükümet kurulması çağrısı yaptı.

Ama İspanya Dışişleri Bakanı çok daha endişeli ifadeler kullandı.

Garcia Margallo, "Hiç bir yere gitmeyen bir sıçrayış oldu. Bu İtalya için de Avrupa için de iyi haber değil" diye konuştu.

Avrupa ve ABD borsaları İtalyan seçim sonuçlarına düşüşlerle tepki verirken, İtalyan hükümet bonolarının faizleri de hızla yükselerek İtalya'nın borçları konusundaki kaygıları sergilemiş oldu.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.