Suriyeli muhaliflerden 'U dönüşü'

Son güncelleme: 26 ŞUBAT 2013 - TSİ 13:40

Suriyeli muhaliflerin İngiltere ve ABD'nin muhalefete yardımı önemli ölçüde artırmayı vaadetmesi ardından müzakereleri boykot kararını değiştirerek bu hafta başlayacak Roma görüşmelerine katılma kararı aldıkları bildiriliyor.

Muhalifler daha önce Suriye'de yaşananlara dünyanın tepkisiz kalmasını protesto etmek istediklerini söyleyerek görüşmeleri boykot edeceklerini söylemişlerdi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile İngiltere Dışişleri Bakanı Willian Hague daha önce birer açıklama yaparak Suriye muhalefetine daha fazla destek sağlanacağını bildirdiler.

Suriye muhalefetinin tutum değişikliğini bildirdiği açıklaması başkent Şam'ın doğu mahallelerinden büyük bir patlama haberi ile aynı sıralarda geldi.

Açıklamada "koalisyon liderleri ile görüşmeler ve çeşitli temaslardan sonra, muhalefet koalisyonunun liderliği Roma'da yapılan Suriye'nin Dostları konferansını boykot kararından vazgeçmiştir" denildi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry bugün Berlin'de bazı Suriyeli muhalifler ile ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile biraraya geliyor.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.