Büro emekçileri genel grevde

Son güncelleme: 27 ŞUBAT 2013 - TSİ 17:02

Türkiye'de kamu sektöründeki büro emekçileri bugün bir günlük genel greve çıktı.

Büro Emekçileri Sendikası (BES) ile Türkiye Büro Çalışanları Sendikası (Türk Büro-Sen) çağrısıyla yapılan grevin gerekçesi, kamu emekçilerinin iş güvencelerinin tartışılır hale gelmesi ve hayata geçirilmesi planlanan performans uygulamaları.

Sendikalar, vergi sistemine yönelik tepkisini de bu grevde dile getiriyor.

BES ve Türk Büro-Sen üyeleri sabahın erken saatlerinde işyerlerinin önüne “Bu iş yerinde grev var” pankartı asarak grevi başlattı.

Ankara'da Kızılay Meydanı'nda bir araya gelen büro emekçileri Maliye Bakanlığı’na yürüdü.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu'na (KESK) bağlı BES Genel Merkezi’nin verdiği bilgiye göre başta İstanbul, İzmir, Antalya, Bursa, Diyarbakır ve Zonguldak olmak zere 50 merkezde grev yapılıyor.

Yapılan açıklamada şöyle deniyor: “Kamu emekçilerinin iş güvencelerinin tartışılmaya başlandığı, esnek çalışma, performans değerlendirme ve angarya çalışma uygulamalarının dayatıldığı, rotasyon ya da sürgün tehditleriyle karşı karşıya olduğumuz bir süreçte grevimizi gerçekleştiriyoruz.”

Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile haklarının elinden aldığını savunan emekçiler, “Yapılan düzenleme 'eşit işe eşit ücret' değil, sadece 'yukarıdakilerin' mali haklarını eşitleyen, fazla mesai ücretleri, ikramiye gibi emekçilerin kazanılmış haklarını gasp eden bir düzenleme olmuştur” diyor.

Büro emekçileri, vergi sistemi ile ilgili öneri ve tepkilerini de bu grevde dile getiriyor. En yaygın örgütlenmesi Maliye Bakanlığı’nda olan BES, içinde bulunduğumuz haftanın vergi haftası olduğuna dikkat çekiyor. BES vergi sistemi konusunda “emekçilerin bakışını” bu grevle duyurmak istediklerini vurguluyor.

BES’e ve Türkiye Kamu-Sen'e bağlı Türk Büro-Sen'e üye kamu emekçileri Maliye Bakanlığı, adliyeler, Sosyal Güvenlik Kurumu, İçişleri Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve bunlara bağlı pek çok müdürlülükte örgütlü.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.