Grillo: Merkez solla koalisyon yok

Son güncelleme: 27 ŞUBAT 2013 - TSİ 19:41

İtalya'da komedyenlik kariyerinden sonra siyasete atılan Beş Yıldız hareketinin lideri Beppe Grillo, merkez solla koalisyon hükümetine girmeyeceklerini söyledi.

Piere Luigi Bersani liderliğindeki Demokratik Parti'nin öncülüğünü yaptığı merkez sol koalisyon, genel seçimde parlamentonun alt kanadında çoğunluğu elde etti.

Ama Senato'da üstünlük kuramadı.

Genel seçimde merkez sol ve merkez sağ partilerin ardından üçüncü olarak büyük bir başarı yakalayan Grillo, BBC'ye yaptığ açıklamada, bir yıl içinde yeni seçimlere gidilmesini beklediğini söyledi.

'Palyaçolar'

Grillo, merkez sağ ve sol blokların hükümet kurmasını ve kendisinin muhalefette kalmasını beklediğini belirtti.

Bu arada, Almanya'da ana muhalefetteki Sosyal Demokrat Parti'nin başbakan adayı Peer Steinbureck'in Grillo ve eski İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi'ye 'palyaçolar' demesi tepki yarattı.

İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano, bu sözleri duyduktan sonra Steinbrueck'le akşam yemeği randevsunu iptal etti.

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.