'Spiral dişli balık Helikoprin'in sırrı çözüldü'

Son güncelleme: 27 ŞUBAT 2013 - TSİ 15:26

Bilim insanları, bir fosilden yola çıkarak yüz milyonlarca yıl önce yaşamış spiral dişli balığın maketini yaptı.

Amerikalı araştırmacılar, tomografi cihazı ile edindikleri görüntüleri kullanarak Helikoprion adı verilen tarih öncesi balığın bilgisayar üzerinde maketini yaptı.

Ayrıca testeremsi spiral şeklindeki dişlerin, bu balığın ağzının içinde mi yoksa dışında mı yer aldığı sorusunun da yanıtı bulundu.

Helikoprionların köpek balıklarından ziyade sıçan balıklarına daha yakın olduğu sonucuna varıldı.

Idaho Eyalet Üniversitesi’nden araştırmacıların yürüttüğü çalışmanın sonuçları İngiltere Kraliyet Derneği’nin yayın organı Biology Letters’de yayımlandı.

270 milyon yıl önce yaşayan ve vücudunun büyük bölümü kıkırdaktan oluştuğu için iyi korunamayan bu balıkların fosillerinde spiral oluşumlar görülmüştü.

‘Sarmal’ adı verilen bu oluşumların işlevi ve balığın vücudundaki yeri ile ilgili tartışmalar sonuçsuz kalmıştı.

Dr. Leif Tapanila ve arkadaşlarının incelediği en bütünlüklü Helikoprion fosilinde 117 dişten oluşan 23 cm büyüklüğünde bir sarmal görüldü.

Dr. Tapanilla, tomografi cihazı ile çekilen röntgenler kullanılarak oluşturulan bilgisayar maketinde balığın alt ve üst çenesi ile dişlerin oluşturduğu spirali gördüklerini ve böylece ilk kez onun dişlerle bağlantısını kurduklarını belirtti.

Tapanilla, “Ağzın içinde dil yerine sarmal dişler bulunuyor. Isırmak için alt çeneye bağlı 12 diş ağzın dışında iken diğer dişler ağzın içinde yer alıyor. Küçükken kullanılan bebek dişleri bunlar” dedi.

Böylece Helikoprionların köpek balıkları gibi dişlerini sürekli yenilemediği, ilk dişlerin ömür boyu kaldığı sonucuna varıldı.

Toplam 100 civarındaki Helikoprion fosilinde dişlerin tümünün sağlam olduğu gözlendi.

Dr Tapanila buradan hareketle bu balıkların sert ve kabuklu deniz hayvanlarından ziyade kalamar gibi yumuşak hayvanlarla beslendiği sonucunun çıkarılabileceğini söyledi.

Eldeki verilere göre bu balığın 7,6 metre boyunda olduğu tahmin ediliyor.

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.