Meksika'nın 'Öğretmen Hanım'ı Gordillo cezaevinde

Son güncelleme: 28 ŞUBAT 2013 - TSİ 14:15

Meksika Cumhurbaşkanı Enrique Pena Nieto, ülkenin en nüfuzlu kadını olarak bilinen tıklayın sendika liderinin tutuklanmasıyla ilgili tartışmaların önüne geçmek için televizyondan halka seslendi.

1,5 milyon üyesi olan Meksika öğretmenler sendikasının lideri Gordillo, sendikaya ait yaklaşık 200 milyon dolardan fazla parayı zimmetine geçirmekle suçlanıyor.

Gordillo'nun tutuklanması, hükümetin eğitim sisteminde büyük reformları öngören yasaları geçirmesinin bir gün sonrasına rastlıyor.

Ancak Cumhurbaşkanı Nieto, davanın siyasi bir boyutunun olmadığını, tümüyle hukuki zeminlerde yürüdüğünü savundu.

Cumhurbaşkanının yasalaştırdığı eğitim sektörü reformları arasında, öğretmen atamalarıyla ilgili maddeler de bulunuyor.

Bu maddelere göre, öğretmenlerin çalışma yerleri parayla alıp satın alınabilecek ve miras bırakılabilecek.

Hükümetin bu yolla, sendikanın eğitim sektörü içindeki ağırlığını kırmayı planladığı iddia ediliyor.

Halihazırdaki sistemde, sendika, öğretmenlik mesleğine girişte önemli etkinliğe sahip.

Nüfuzlu sendika

Kırsal Chiapas eyaletinden yoksul bir ailenin çocuğu olan Gordillo, ülkenin en güçlü kadını haline gelmişti.

68 yaşındaki Gordillo 1,5 milyon üyesi bulunan Ulusal Eğitim İşçileri Sendikası SNTE'yi 20 yıldan uzun bir süredir yönetiyor.

Hakkındaki birçok iddiaya rağmen, Meksikalı savcılar bugüne kadar Gordillo'ya bir suçlama getirmemişlerdi.

Gordillo, kendi partisini kurma suçlamasıyla Cumhurbaşkanı Pena Nieto'nun Kurumsal Devrimci Parti'sinden 2006 yılında kovulmuştu.

Meksikalı sendikacı, 2008 ile 2012 arasında sendika kaynaklarını "sistematik bir biçimde zimmetine geçirmekle" suçlanıyor.

Latin Amerika’nın en büyük sendikası SNTE'nin lideri olarak üyelerini bir blok halinde tek bir partiye yönlendirme becerisini sergileyen Gordillo'nun ülke siyasetinde büyük bir etkisi var.

BBC'nin Mexico City'deki muhabiri Will Grant, Gordillo'nun ülke siyasetinin en önde gelen isimlerinden biri olduğunu ve "La Maestra" ya da "Öğretmen Hanım" olarak bilindiğini belirtiyor.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.