Suriye krizi: Lübnan ordusu kuzey sınırına gözlem kulesi inşa ediyor

Son güncelleme: 1 MART 2013 - TSİ 14:52

Lübnan ordusunun, ülkenin Suriye ile kuzey sınırına bir dizi güçlendirilmiş askeri gözlem kuleleri inşa ettiği bildirildi.

İngilizce yayımlanan Lübnan Daily Star gazetesinin haberine göre ülkenin Suriye’nin Humus ve Tartus kentleriyle sınırı boyunca dört gözlem kulesinin inşaatı başladı.

Gazete ordunun Suriye’de devam eden kriz nedeniyle istikrarsızlaşan bölgenin kontrolünü kolaylaştırmayı hedeflediğini yazdı.

Daily Star, inşaatı başlayan dört kuleden biri ülkenin kuzeyindeki Halit Vadisi’ni kontrol etmek üzere Mkable köyüne, diğerlerinin ise Kabir Nehri Vadisi’ni kontrol etmek üzere Şadra, Menjez ve Abbudiye’ye kurulacağını yazıyor.

Suriye’de Esad hükümetine karşı savaşan silahlı muhalif gruplar, Lübnan sınırının bu bölgelerini operasyon hazırlıkları için üs olarak kullanıyor.

Bu karşılık Suriye ordusu Kabir Nehri Vadisi ve çevresindeki köylerin boş alanlarını bombalıyor.

Daily Star tüm bu çatışmalar karşısında Lübnan ordusunun müdahale etmekten aciz kaldığı yorumunda bulunuyor.

İngiltere destekli proje

Daily Star haberinde kule inşaatı projesinin bir sene önce Lübnan ordusu generallerinden Jean Kahvagi’nin kuzey sınırının kontrolünün sağlanması için İngiltere Büyükelçiliği’nden yardım istemesiyle başladığını belirtiyor.

Haber, buna karşılık İngiltere, ordusunun Kuzey İrlanda, Irak ve Afganistan’da kullandığı, Sanger olarak adlandırılan kulelerin inşasını önerdiğini aktarıyor.

İngiliz hükümetinin Lübnan ordusuna eğitim ve teçhizat sağlanmasını öngören bir askeri yardım programı mevcut.

Geçen hafta Beyrut’u ziyaret eden İngiltere dışişleri bakanı William Hague, programın bir parçası olarak bu yeni gözlem kulelerinde görevlendirilmek üzere 2000 Lübnan askerinin eğitime alınacağını söyledi.

Gazete haberinde kule projesinin başarılı olması halinde sınır boyuna başka kulelerin yapılmasının planlandığını da ekliyor.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.