ABD'de kesinti konusunda uzlaşma yok

Son güncelleme: 1 MART 2013 - TSİ 08:13

Amerika Birleşik Devletleri Kongresi otomatik devreye girecek bütçe kesintileri üzerinde uzlaşamadan hafta sonu tatiline girdi.

Demokratlar ve Cumhuriyetçiler, Cuma günü devreye girecek 85 milyar dolarlık kesintilerden birbirlerini sorumlu tutuyor.

Başkan Barack Obama konunun masaya yatırılması amacıyla Kongre'deki liderleri Beyaz Saray'a davet etti.

Obama kesintilerin ekonomiyi zedeleyeceğini söylerken Uluslararası Para Fonu IMF de bunların küresel ekonomiyi etkileyeceğini açıklıyor.

Her iki partinin de bütçe önergeleri Senato'da kabul edilmedi.

BBC Washington muhabiri Mark Mardell, partileri anlaşmaya zorlayabilmesi için kesintilerin özellikle bu kadar ağır tasarlandığını söylüyor.

Kesintiler hem yerel bütçeleri, hem de savunma bütçesini vuracak. Obama'nın Cuma günü emrini vermesiyle savunma bütçesi %10 oranında; diğer hizmetler de %8,5 oranında kesilecek.

Bu nedenle milyonlarca federal çalışanın 22 günlük maaşsız izne çıkmaya zorlanabileceği düşünülüyor.

Muhabirimiz kesintilerin bir gecede olmayacağını; yedi aylık bir döneme yayılacağından bu sırada uzlaşıya varılmasına pek çok kişinin kesin gözüyle baktığını aktarıyor.

Bağlantılar

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.