İngiliz parlamentosundan ‘Kürt soykırımı’ kararı

Son güncelleme: 1 MART 2013 - TSİ 12:56

İngiltere parlamentosu, 'Kürt soykırımını' resmen tanıdı.

Irak’ta Saddam Hüseyin yönetimi döneminde Kürtler’e yönelik gerçekleştirilen Enfal katliamıyla ilgili karar oy birliğiyle alındı.

Kararda, 1988 yılında Baas yönetimi tarafından Kürtleri hedef alan katliamda 200 bine yakın kişinin öldüğü ve bunun bir soykırım olduğu belirtildi.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani bir açıklama yaparak kararı memnuniyetle karşıladığını belirtti.

Kararın alınması yönünde çalışmalar yürüten İngiltere İşçi Partisi milletvekili Jeremy Corbyn, bu kararın alınmasının alınmasının uzun bir zaman aldığını belirtti ve İngilitere’nin İran-Irak savaşı döneminde Irak’a verdiği desteğe vurgu yaptı.

Corbyn, o dönemdeki siyasi ve ekonomik çıkarları nedeniyle İngiltere’nin İran karşısında Irak’ı desteklediğini ve bunun ülke politikalarını ‘körleştirdiğini’ belirtti.

İşçi Partili milletvekili bu yüzden İngiltere’nin söz konusu dönemle ilgili özeleştirel bir konumda olması gerektiğini söyledi.

Daha önce İsveç ve Norveç de Irak’taki katliamı soykırım olarak tanımıştı.

Baas yönetiminin 23 Şubat 1988’de Süleymaniye’den başlayıp 6 Eylül 1988’de Zaho’da sona erdirdiği Enfal hareketinde 180 binden fazla kişinin öldürüldüğü iddia ediliyor.

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.