Meksika öğretmenler sendikasına yeni başkan

Son güncelleme: 1 MART 2013 - TSİ 07:35

Meksika'nın öğretmenler sendikası SNTE, yolsuzlukla suçlanıp tutuklanan eski liderleri Elba Esther Gordillo'nun yerine yeni başkanını seçti.

SNTE'nin olağanüstü kongresinde Juan Diaz de la Torre ülkenin en güçlü sendikasının başına geçti.

BBC Meksika muhabiri Will Grant, Diaz'ın seçilmesinin Gordillo'nun "ömür boyu başkan" sıfatının sona erdiğinin göstergesi olduğunu aktarıyor.

Eski başkan şimdi yolsuzluk suçlamalarıyla sendikanın desteği olmadan başa çıkmak zorunda kalacak.

"La Maestra" (Öğretmen Hanım) takma ismiyle tanınan Gordillo'nun Amerika'da alışveriş yapmak, estetik ameliyat olmak, ve emlak ve özel uçak almak için milyonlarca dolar harcadığı iddia ediliyor. Kendisi 1989 yılından beri SNTE'nin başında bulunmaktaydı.

Gordillo'nun tutuklanması, hükümetin eğitim sisteminde büyük reformları öngören yasaları geçirmesinin bir gün sonrasına rastlıyor.

Bu reformlar Meksika'daki sendikaların hakimi olduğu eski eğitim sistemini değiştirmeyi hedefliyor. Eski sistemde öğretmen kadroları satılabiliyor veya miras bırakılabiliyordu.

Değişiklikler doğrultusunda ayrıca Meksika'da ilk defa ilk ve ortaokul öğretmenleri teftiş edilecek.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.