Sunday Times muhabiri: Esad gidici görünmüyor

Son güncelleme: 4 MART 2013 - TSİ 13:27

İngiliz gazetesi Sunday Times’tan Hala Jaber, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’la yaptığı ve Pazar günü yayımlanan röportajından sonra BBC’nin radyo programlarından Newshour’a izlenimlerini aktardı.

Jaber, Suriye’nin başkenti Şam’dan telefonla programa bağlanarak gazeteci Lyse Doucet’nin sorularını yanıtladı.

Gazeteci Jaber, Esad’ın iktidardan ayrılmak üzere olan bir lider izlenimi vermediğini belirtti.

Doucet’nin, yaklaşık iki yıl önce de Esad’la röportaj yapmış olan Jaber’e, Esad’ın bu süre zarfında değişip değişmediğiyle ilgili sorusuna Jaber, ‘hayır’ yanıtını verdi.

Jaber ayrıca Esad’ın kendisine, Suriye ve dünyanın tümünde olan biten politik gelişmeleri iyi takip ettiği izlenimi verdiğini de ekledi.

Gazetedeki yazısındaysa Jaber Esad’ın, röportajı gerçekleştirecekleri devlet sarayına, yanında koruma olamadan ve kendi kullandığı arabayla gelmesine şaşırdığını yazdı.

Türkiye’ye sert eleştiriler

Röportajda Esad, muhaliflerle müzakere talebini yenilerken aralarında Türkiye’nin de bulunduğu bazı ülkelere Suriye’yle ilgili politikalarından dolayı sert eleştiriler yöneltti.

Esad, “Eğer biri samimi olarak, samimi kelimesini vurguluyorum, Suriye’ye yardım etmek ve ülkemizdeki şiddetin durmasına yardımcı olmak istiyorsa yapacağı tek bir şey vardır: Türkiye’ye gidebilir, Erdoğan’la oturup ona Suriye içine gizlice teröristleri sokmayı durdurmasını, silah göndermeyi durdurmasını, o teröristlere lojistik destek sağlamayı bırakmasını söyleyebilir. Suudi Arabistan ve Katar’a gidebilir ve onlara Suriye’deki teröristlere maddi destek sağlamayı bırakmasını söyleyebilir.”

Suriye’deki muhaliflerle diyaloğu savunduğunu, bunun için ilk önce şiddetin durması gerektiğini belirten Esadi, Suriye yönetimi karşısındaki birçok muhalif grubun güçlü bir liderlik yapısının olmadığını belirtti.

Esad, bununla birlikte bu gruplara ‘asıl liderliği’ mali destek ve silah sağlayan Türkiye, Katar ve Suudi Arabistan yaptığını öne sürdü.

Esad röportajında İngilitere’ye de sert eleştiriler yöneltti.

Esad, muhaliflere silah desteğini savunan İngiliz hükümetinin Suriye konusunda ‘saf ve gerçeklikten uzak bir şekilde hareket etiğini belirtti.

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague ise röportajla ilgili bir açıklama yaparak Esad’ı ‘hayalci’ olmakla suçladı.

Bağlantılar

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.