Fotoğraflarla: Muhteşem bahçeler

Son güncelleme: 4 MART 2013 - TSİ 13:20
 • Dennis Frates, Çiçekli Şafak
  ABD'nin Oregon eyaletinde bulunan Krater Gölü Uluslararası Parkı'nda çekilen bu fotoğraf, 2013 Uluslararası Bahçe Fotoğrafçılığı yarışmasının birincisi. Jüri üyeleri Dennis Frates'in "dengeli kompozisyonunu ve fotoğraftaki güçlü diyagonal enerjinin izleyiciyi adeta parka taşımasını" beğenmiş.
 • Debbie Hartley, Kızılcık Ağacı Örtüsü
  Bahçe, bitki, çiçek ve botanik fotoğrafçılığı alanlarında uzmanlaşan bu yarışma herkese açık. Ülke, kullanılan fotoğraf makinesi ya da teknik konusunda da kısıtlama yok. Bitkilerin Güzelliği dalında birinci, Avustralya'dan Debbie Hartley.
 • Anthony Wallis, Nilüfer Evi
  Aynı kategoride ikincilik ödülü, Londra'daki Kew Botanik Bahçeleri'nde bulunan Nilüfer Evi'nin girişindeki pencereyi görüntüleyen Anthony Wallis'e verildi.
 • Nic Barlow, Ballue'de Gün Doğarken
  Bahçe dalında birinciliği alan Nic Barlow, Fransa'nın Bazouges-la-Peouse yöresindeki Ballue Şatosu'nda gündoğumunu yakalamış.
 • Ewa Gryguc, Kent Bahçelerinde İlkbahar
  "Kent Bahçelerinde İlkbahar" adlı bu fotoğraf da bahçe kategorisinde ikinci oldu. Fotoğrafçı Ewa Gryguc bahçelerin hemen yanındaki bir apartmanda yaşadığını ve Nisan'da çiçeklenen bu bölgenin hem insanlar hem de kuşların uğrak yeri olduğunu söylüyor.
 • Liam Marsh, Salyangozları Ararken
  Yarışmaya İngiltere'den katılan Liam Marsh "herkesin görebileceği ama genelde görmediği" bir sahneyi, bir salyangozun bakış açısından çekerek Bahçedeki Yabanıl Hayat dalında birinci oldu.
 • Derek Galon, Başımın Üstündeki Vızıltı
  Aynı kategoride ikincilik ödülü, Kanada'daki bahçesinde bir sinekkuşunu fotoğraflayan Derek Galon'a verildi.
 • Rob Hunt, Clifton Tepeleri'nde Uçurtma Uçurmak
  İngiltere'den Rob Hunt, Nefes Alınacak Yerler kategorisinde birinci olan bu fotoğraf için "Kasvetli bir Ocak gününün sonunda uçurtma uçurmak, iştah açmak için mükemmel bir fırsattı." diyor.
 • Alan Price, Herkese Bolluk
  Dünyada Bolluk kategorisinde üçüncü olan orman faresi fotoğrafı, Alan Price'a ait.
 • Rich Pomerantz, Kentli Çiftçi
  Bu kategoride birinci olan eserin sahibi Rich Pomerantz, objektifini kentlerde yaşayan özürlü gençlere ve yetişkinlere meyve-sebze yetiştirip satma fırsatı veren bir projeye yöneltmiş.
 • Gloria King, Sisli Dağlarda Gün Doğarken
  Ağaçlar, Koruluklar ve Ormanlar dalında birinci Çin'den Gloria King. Bu sisli dağ karesini çekerken geleneksel Çin resminden ve modern Çin fotoğrafçılığından esinlendiğini söylüyor.
 • Sarah-Fiona Helme, Sonbahar Paleti
  Aynı dalda üçüncü İngiltere'den Sarah-Fiona Helme'in "Sonbahar Paleti" isimli eseri.
 • Andrew George, Mistik Sabah
  Bu karenin sahibi Andrew George "Soğuk ve rüzgarsız bir gecenin ardından güneş doğacak gibiydi. Bu da bir sis örtüsünün oluşmasına yol açacağından, pamuk tarlalarını görüntülemek için ideal bir ortamdı." diyor. Bu kare Yabanıl Çiçekli Manzaralar dalında ikinci oldu.
 • Paul Debois, Kent Ormanı 2
  Kenti Yeşillendirmek dalının birincisi ise Londra'dan Paul Debois. Elephant and Castle semtinde 1969'da inşa edilen bu sitenin şimdi yıkılmak üzere olduğunu ama içindeki 200'den fazla ağacı kurtarmak için semt sakinlerinin savaşının sürdüğünü söylüyor Debois.
 • Valda Bailey, Havuç Tepesi
  Aynı kategoride ikinci ve üçüncülüğü, objektifini New York'a çeviren Valda Bailey'nin eserleri aldı.
 • Alan Price, Büyük Kaçış
  Uluslararası Bahçe Fotoğrafçılığı - Yeşil Gezegenden Kareler sergisi, 22 Mart'tan itibaren Edinburg'daki Botanik Bahçesi'nde görülebilir. Kazanan diğer eserleri yarışmanın internet sitesinde bulabilirsiniz: www.igpoty.com

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.