Çek Cumhurbaşkanı vatana ihanetle suçlandı

Son güncelleme: 4 MART 2013 - TSİ 18:47

Çek Cumhuriyeti'nde parlamento, görevden ayrılmaya hazırlanan Cumhurbaşaknı Vaclav Klaus'u vatana ihanetle suçlama kararı aldı.

Parlamentonun üst kanadında yapılan oylamada, Klaus'un 'Yeni yıl affı' olarak bilinen afla ilgili olarak anayasa mahkemesinde yargılanması kararı verlidi.

Söz konusu geniş kapsamlı af sonucu, kamuoyunda gündem yaratan bazı yolsuzluk davalarıyla ilgili soruşturmalara son verilmişti.

Klaus'a mahkemede verilecek en büyük cezaysa, cumhurbaşkanlığı görevinden alınması.

Ancak iki dönemdir bu görevi yürüten Klaus'un cumhurbaşkanlığı süresi iki gün içinde sona erecek.

Klaus'un affı sayesinde binlerce mahkum da serbest kaldı.

Ancak, asıl tepki yaratan mahkumların serbest bırakılması değil, yıllardır yapılan bazı yolsuzluk soruşturmalarına son verilmesiydi.

Klaus, parlamentonun kararında Avrupa Birliği anlaşmalarını onaylamayı reddetmek ve mahkemelerin kararına karşın bazı yargıçların atamasını yapmamakla da suçlandı.

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.