Kayıp Sovyet askeri 33 yıl sonra bulundu

Son güncelleme: 5 MART 2013 - TSİ 18:30
Afganistan'daki Sovyet Kızıl Ordu askerleri

Afganistan'da yaklaşık 33 yıldır kayıp olan Sovyet askerinin Herat'ta yaşamını sürdürdüğü ortaya çıktı.

RIA ajansının haberine göre, Şeyh Abdullah adını alan ve yarı göçebe hayatı sürdüren eski asker, şifalı bitkilerle uğraşıyor.

Özbek kökenli asker, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin 1980'deki askeri müdahalesi sırasında yaralanmış ve Afgan köylüler tarafından kurtarılmış. Hâlâ bir eli ve omzu titriyor, ayrıca tik bozukluğu var.

Eski adıyla Bahrettin Hakimov, evlenmiş ancak eşini kaybetmiş. Çocuğu yok.

Kızıl Ordu'ya Semerkand'da katılmış ve motorize taarruz birliğinde görev almış.

Eski askerleri arayıp bulan komitenin sözcüsü Ruslan Auşev'in aktardığına göre, Rusça anlayabiliyor ama çok az konuşabiliyor.

Komitenin verilerine göre, Afganistan'da halen 264 Sovyet askeri 'kayıp' gözüküyor. Bunların yarısı Rus.

tıklayın SSCB'nin 1989'da çekilmesinin ardından bulunan 29 askerden 22'si evlerine dönmeyi tercih etmiş, diğerleri Afganistan'da kalmıştı.

Sovyetler Birliği'nin desteklediği Kabil hükümetiyle Batılı ülkelerin desteklediği tıklayın "mücahitler" arasındaki savaşta 15 bin civarında Kızıl Ordu askeriyle bir milyondan fazla Afgan ölmüştü.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.