Bolşoy saldırısı: Gözaltındaki balet 'itiraf etti'

Son güncelleme: 6 MART 2013 - TSİ 14:44
Bolşoy Dansçısı Pavel Dimitriçenko tutuklandı.

Rusya'nın dünyaca ünlü Bolşoy Tiyatrosu'ndaki baletlerden birinin, Sanat Yönetmeni Sergei Filin'e yönelik asitli saldırının faili olduğunu itiraf ettiği öne sürülüyor.

Dansçı Pavel Dimitriçenko, tıklayın 17 Ocak'taki saldırıyı planlamakla, Yuri Zarutski ise saldırıyı gerçekleştirmekle suçlanıyor. Saldırganın kaçtığı aracı kullandığı sanılan bir kişi de gözaltında.

Maskeli bir saldırganın fırlattığı sülfürik asit, Bolşoy Sanat Yönetmeni Sergei Filin'in görme yetisinin üyük zarar görmesine sebep olmuştu.

Sanatçının tekrar görebilmesi için Almanya'da aylar boyunca tedavi görmesi gerekiyor.

Moskova polisinden yapılan açıklamada, üç zanlının da itirafnameleri imzaladığı ve soruşturmanın sürdürüldüğü kaydedildi.

Moskova'daki BBC muhabiri Daniel Sandford, Rusya'daki pek çok zanlının, kötü muameleye maruz kaldığını öne sürerek itiraflarını geri aldığını hatırlatıyor.

Dimitriçenko'nun, Bolşoy'un önde gelen dansçılarından biri olmadığı, ancak ikinci derecedeki solistlerden biri olarak görüldüğü belirtiliyor.

Dansçı, Sergei Prokofiev'in "Korkunç İvan" eserinde başroldeydi.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.