Suriye: Golan'da BM görevlileri alıkonuldu

Son güncelleme: 6 MART 2013 - TSİ 21:44
Golan tepeleri bölgesi

Suriye'nin güneyindeki Golan Tepeleri yakınlarında 20 civarında Birleşmiş Milletler barış gücü görevlisinin silahlı bir grup tarafından kaçırıldığı belirtiliyor.

BM sözcüsü Eduoardo del Buey, yaklaşık 30 kişilik silahlı bir grubun; Suriye, İsrail, Ürdün ve Lübnan arasındaki tampon bölge yakınlarında "alıkonulduğunu" duyurdu.

İnternette yayınlanan bir video kaydında, kendilerine 'Yarmuk Şehitleri' diyen Suriyeli isyancıların, BM başlığı takan üç kişinin ve üzerinde BM amblemi bulunan araçların yanında durdukları görülüyor.

İsyancılar, Suriye'deki rejim güçleri Cemle köyünden çekilene kadar BM görevlilerinin serbest bırakılmayacağını ileri sürüyor.

İsyancıların iddiasına göre, BM görevlileri Filipinler uyruklu.

BM Güvenlik Konseyi, barış gücü gözlemcilerinin serbest bırakılması çağrısı yaptı.

Suriyeli muhaliflerin önde gelen silahlı gruplarından Özgür Suriye Ordusu da kaçırma eylemini kınadı.

Grubun liderlerinden General Selim İdris, BBC'ye yaptığı açıklamada, BM görevlilerinin kurtarılması için "ellerinden geleni yapacaklarını" söyledi.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.