Mısır: İdari mahkeme seçimleri askıya aldı

Son güncelleme: 6 MART 2013 - TSİ 17:26

Mısır'da önümüzdeki ay yapılması öngörülen seçimler, idare mahkemesi kararıyla ertelendi.

Mahkeme kararında, seçimlerle ilgili kanunun anayasaya aykırı olup olmadığının Yüksek Mahkeme tarafından incelenmesi gerektiğine hükmetti.

Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, parlamento seçimlerinin 22 Nisan'da başlayıp sonraki iki ay içinde dört aşama halinde tamamlanacağını açıklamıştı.

Laiklik yanlısı liberal ve sol grupları çatısı altında toplayan tıklayın Ulusal Kurtuluş Cephesi, mevcut seçim yasalarının Mursi'nin dahil olduğu İslamcı gruplar lehine düzenlendiğini öne sürüyor.

Bu nedenle muhaliflerin seçimleri boykot edebileceği belirtiliyor.

Mısır'da Hüsnü Mübarek'in 30 yıllık iktidarına son veren devrimin yıldönümünün geride bırakıldığı 11 Şubat'tan bu yana tıklayın göstericilerle güvenlik güçleri arasındaki çatışmalarda en az 70 kişi öldü.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.