İngiltere Suriyeli muhaliflere zırhlı araç verecek

Son güncelleme: 6 MART 2013 - TSİ 15:45

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, ‘hayat kurtarmaya’ yardım amacıyla Suriyeli muhaliflere zırhlı araç, çelik yelek ve arama kurtarma malzemeleri verileceğini duyurdu.

İngiltere’nin önerdiği milyonlarca sterlinlik ‘ölümcül olmayan malzeme' yardımı kapsamında, arama kurtarma, iletişim sistemleri ve salgın hastalıkları önlemek için ekipmanlar sağlanması öngörülüyor.

Hague, giderek kötüleşen insani koşullara karşı böylesi bir yardımın “gerekli, orantılı ve yasal” olduğunu savundu.

Avam Kamarası’nda konuşan Hague, Suriye halkının “yardıma muhtaç olduğunu” ve insani kriz tırmanırken İngiltere’nin “başka bir yöne bakmasının” mümkün olmadığını ifade etti.

İngiliz bakan, muhaliflerin kontrolündeki bölgelere 13 milyon sterlin değerinde lojistik ve insani yardım yapılacağını açıklarken, geçen hafta varılan anlaşma uyarınca bu yardımın, AB'nin Suriye'ye yönelik ambargosunun ihlali sayılmayacağını dile getirdi.

Muhaliflerin rahat hareket edebilmeleri ve güvende olmaları için verilecek zırhlı araç ve çelik yeleklerin yanı sıra, yardım kapsamında iletişim malzemeleri, elektik ağı ve su arıtma sistemlerinin de temin edilmesi öngörülüyor.

Hague, yardımların yasal olduğunu ve sürekli denetleneceğini belirtti.

İngiltere ayrıca, muhalif birlikleri eğitip danışmanlık hizmeti verecek.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.