ABD'de aslan kafesinde ölüm

Son güncelleme: 7 MART 2013 - TSİ 12:32

California yakınlarındaki Fresno'da kedigillere ayrılmış doğa parkında bir aslan, gönüllü bir bakıcıya saldırarak öldürdü.

"Project Survival Cat Haven" ya da Türkçesiyle Hayatta Kalma Mücadelesi için Kedi Cenneti adlı parkın kurucusu olayı bir basın açıklamasıyla duyururken, göz yaşlarını tutamadı.

26 yaşındaki gönüllü kadın bakıcının aslanın bulunduğu alana girdiği sırada saldırıya uğradığı anlaşılıyor.

Parka çağırılan polis, kadının hâlâ hayatta olduğunu görünce aslanı vurmaya karar vermiş fakat kadın olay yerinde yaşamını yitirmiş.

Şimdi ölen kadının niçin aslanlara ayrılmış alana girdiği, ve bebekliğinden itibaren parkta büyüyen aslanı böyle ölümcül bir saldırıya neyin yönelttiği araştırılıyor.

Park normal olarak çarşamba günleri kapalı oluyor ve saldırı sırasında parkta sadece bir diğer görevli vardı.

Ölen kadının ismi henüz açıklanmadı.

8 haftalıkken gelmişti

Kadını öldüren Kuskus adındaki aslan ise parka 8 haftalıkken gelmiş ve orada büyümüş.

Yetkililer bu tür saldırıların çok nadir olduğunu, çünkü insanlarla hayvanların aralarında bariyer olmaksızın karşı karşıya geldiği durumların çok sıkı bir güvenlik anlayışıyla kurallara bağlandığını söylüyorlar.

"Kedi Cenneti"nin bulunduğu park Fresno'ya 75 kilometre mesafede.

Proje 1993 yılında başlatılmış ve parkta şu anda aralarında Bengal kaplanı, Siberya vaşağı, jaguar ve leoparlar gibi nadir türlerin de bulunduğu çok sayıda hayvan bulunuyor.

Bağlantılar

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.