BM: Kuzey Kore'ye oy birliğiyle 'nükleer yaptırımı'

Son güncelleme: 7 MART 2013 - TSİ 19:03

BM Güvenlik Konseyi, geçen ay bir nükleer deneme gerçekleştiren Kuzey Kore'ye karşı yeni yaptırım kararı aldı.

Oy birliğiyle alınan karar Kuzey Koreli diplomatların yanısıra ülkeden nakit havaleleri ve lüks tüketim mallarını hedef alıyor.

Üst düzey üç yetkili için seyahat yasağı ve malvarlıklarının dondurulması yaptırımlar arasında. Ayrıca Kuzey Kore ordusuyla bağlantılı iki firma da yaptırımlara hedef oldu.

Kuzey Kore yönetimi, kendisine karşı saldırgan davranmakla suçladığı ülkelere karşı ''önleyici nükleer saldırı'' düzenleme hakkını kullanabileceği uyarısında bulunmuştu.

Pyongyang şubat ayındaki ''ABD’nin devam eden düşmanlığına karşı öz savunma amacıyla gerçekleştirildiğini'' açıklamıştı.

Yaptırım kararında Kuzey Kore'nin en önemli müttefiki ve en büyük ticari ortağı Çin'in onayının olması da dikkat çekici görülüyor.

Bazı gözlemciler, daha önce komşuluk ilişkilerini zedelememek gerekçesiyle Kuzey Kore’ye yönelik sert yaptırımları desteklemeyen Çin’in bu tavrında son zamanlarda değişikliğe gitmiş olabileceğine dikkat çekiyor.

Bağlantılar

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.