İngiltere'den Suriyeli muhaliflere yardım

Son güncelleme: 7 MART 2013 - TSİ 09:27

İngiltere Suriye'deki isyancı gruplara sağlayacağı yardımı artırıyor.

Üstelik yardımın karakteri insani olmaktan askeri olmaya kayıyor.

Daily Telegraph gazetesi, Dışişleri Bakanı William Hague'in İngiltere'nin Suriye'de silahlı muhalif gruplara ilk defa askeri ekipman vereceğini söylediğini bildiriyor.

Haberde ayrıca 13 milyon sterlin para yardımı yapılacağı açıklamasına da yer veriliyor.

Suriye'de muhalefetin giderek daha radikal bir hale geldğinin vurgulandığı haberde, bu, İngiltere'nin ulusal güvenliğini tehdit etmeden yardımların artmasının planlandığı belirtiliyor.

Gazetenin başyazısında her iki tarafın da insan hakları ihlalleri işlediği bir savaşa İngiltere'nin dahil olmasının üzücü olduğu ancak kenarda durup izlemenin de artık mümkün olmadığı ifade ediliyor.

Harekete geçmenin ahlaki bir sorumluluk olduğunun belirtildiği yazıda bölgedeki istikrarsızlığın İngiltere'nin stratejik çıkarlarını da tehdit ettiği belirtiliyor.

Yazıda İngiltere'nin yardımının Esad'ın gidişini hızlandıracağı ifade edilirken, yardımın yanlış ellere düşmesinin de riskleri olduğu vurgulanıyor.

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.