'Petrol anlaşması Iraklı Kürtlere bağımsızlık verecek'

Son güncelleme: 8 MART 2013 - TSİ 13:32

Independent gazetesi yazarı Patrick Cockburn, Kuzey Irak'taki ekonomik gelişimi kaleme aldığı yazısında Türkiye ve Kuzey Irak bölgesel yönetimi arasında imzalanan petrol boru hattı anlaşmasının önemine dikkat çekiyor.

'Ölümden Dolarlara: Irak'ın Kürtleri nasıl zengin oldu' başlıklı yazıda, Kuzey Irak'ın kendisini Orta Doğu'nun yeni ekonomik kaplanı olarak sunduğu ve ülkenin geri kalanına kıyasla görünür bir zenginlik içinde olduğu belirtiliyor.

Bölgenin zenginliğinin temelinde 50 ila 60 yabancı petrol şirketinin yatırımları olduğunu aktaran yazı, bu şirketlerin Irak'ın geri kalanında bulamadıkları şartları, güvenliği ve hükümet desteğini burada bulduklarını belirtiyor.

Almanya, Fransa ve Türkiye gibi birçok ülke bölgede yatırım yapıyor.

Irak hükümetinin, kuzeydeki bu yabancı petrol yatırımlarına rağmen petrolü taşıyacakları boru hattı olmadığı için rahat olduklarını belirten yazar, ancak şimdi bölgesel hükümet ve Türkiye arasında imzalanan boru hattı anlaşması nedeniyle durumun değiştiğini yazıyor.

Cockburn "Bu, yıllardır maruz kaldıkları savaş, etnik temizlik ve soykırımdan sonra, sayısı beş milyonu bulan Iraklı Kürtlere ilk defa ekonomik ve siyasi bağımsızlık verecek" diyor.

Ancak yazar, bununla birlikte Türkiye'nin Bağdat'la karşı karşıya gelmek istemeyebileceğini de vurguluyor ve ekliyor: "Kuzey Irak şimdilik cennet gibi görünse de etrafında yaşananlar düşünüldüğünde şiddetin çok uzak olmayabilir".

Yazıda ayrıca bölgenin ekonomisinin ağırlıklı olarak petrole bağlı olduğu ve Irak'ın geri kalanında olduğu gibi birçok devlet kurumunda da yolsuzluk yaşandığı belirtiliyor.

Iraklı Kürtlerin ekonomik büyümenin heyecanına çabuk kapıldıkları uyarısını yapan yazar yazısını şöyle noktalıyor: "Kürtler Türkiye, İran ve Bağdat arasında denge kurmak için kumar oynuyor. Şimdiye kadar bunu başarıyla yaptılar ancak bu duruma fazla güveniyorlar.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.