Almanya’da yangın: Sekiz kişi öldü

Son güncelleme: 10 MART 2013 - TSİ 13:35

Almanya’nın Backnang kentinde Türkiyeliler'in de yaşadığı bir apartmanda meydana gelen yangında yedisi çocuk sekiz kişi yaşamını yitirdi.

Ölenlerin Türkiye kökenli olduğu bildiriliyor.

Yangının meydana geldiği binada bir Türk-Alman kültür derneğinin de bulunduğu belirtildi.

Eski bir fabrika olan binadaki yangının sabah saat 04.30 civarında çıktığı bildirildi.

Polis yetkilileri kundaklama veya ırkçı saldırı ihtimaliyle ilgili bir veriye rastlamamakla birlikte binada bir Türk kültür derneğinin bulunması nedeniyle araştırmalarının sürdüğünü açıkladı.

Yangında dört kişi balkonu kullanarak hayatını kurtarırken yedisi çocuk sekiz kişiyse öldü.

Olayda yaralanan üç kişi de hastaneye kaldırıldı.

BBC’nin Berlin’deki muhabiri Stephen Evans, geçmişteki ırkçı saldırılar nedeniyle Alman kamuoyunda bu olaya ilginin büyük olacağını bildiriyor.

Bu arada Türk Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Almanya'daki yangının çıkış nedeni, yetkililerin yaptıkları ve yapacakları çalışmaları yakından takip ettiklerini belirterek, Almanya'dan, yangının gerçek nedeninin hiç bir şüpheye yer bırakmayacak şekilde açıklığa kavuşturmasını ve kamuoyuna açıklamasını beklediklerini açıkladı.

Bozdağ, Twitter'da yayınladığı mesajda şu ifadeleri kullandı: ''Almanya'daki yangın hadisesinin çıkış nedeni, yetkililerin yaptıkları ve yapacakları çalışmaları yakından takip ediyoruz. Almanya'dan, yangının gerçek nedeninin hiç bir şüpheye yer bırakmayacak şekilde açıklığa kavuşturmasını ve kamuoyuna açıklamasını bekliyoruz.''

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.