ABD Venezuelalı diplomatları sınır dışı etti

Son güncelleme: 12 MART 2013 - TSİ 03:00

Caracas'taki Amerikalı ataşelerin sınır dışı edilmesine karşılık olarak ABD yönetimi de iki Venezuelalı diplomatı istenmeyen kişi ilan etti.

Karar diplomatlara, hayatını kaybeden Venezuela lideri Başkanı Hugo tıklayın Chavez'in cuma günkü cenaze töreninin ertesinde iletildi.

İki ülke de 2010'dan beri diğerinin başkentinde büyükelçi bulundurmuyor.

Chavez'in hayatını kaybettiği salı günü, ABD'li diplomatlar sınır dışı edilmişti. Venezuela Devlet Başkan Yardımcısı Nicolas Maduro, diplomatların "ülkeyi istikrarsızlaştırmaya çalıştıklarını" öne sürmüştü.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Victoria Nuland, "Haksız olduğunu düşündüğünüz bir olaya karşı hamle yaparak tavrınızı açıkça gösterirsiniz" dedi.

Maduro: Halk Chavez'dir

Bu arada, Venezuela Devlet Başkan Vekili Maduro, 14 Nisan'da yapılacak seçimde aday olduğunu resmen bildirdi.

Ulusal Seçim Konseyi önündeki konuşmada Maduro, "Ben Cahavez değilim ama onun oğluyum ve biz hepimiz, halk Chavez'dir" ifadelerini kullandı.

Venezuela Birleşik Sosyalist Partisi adayı tıklayın Maduro'nun, muhalefetteki Demokratik Birlik lideri tıklayın Henrique Capriles'e göre daha şanslı olduğu düşünülüyor.

Ekim ayında yapılan seçimde Chavez % 54 oy olarak Capriles'e 10 puan fark atmıştı. Kanser tedavisi gören Chavez, Maduro'yu halefi olarak işaret etmişti.

Diğer yandan, Chavez'in ilham kaynağı olan sosyalist Küba lideri Fidel Castro, Venezuela liderinin ölümü nedeniyle "derinden yaralandığını" dile getirdi.

Castro'nun imzasıyla yayımlanan makalede Chavez, "Küba'nın tarihindeki en iyi dostu" olarak tarif edildi.

Bağlantılar

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.