Chris Huhne: Aşırı hız ve aşk kurbanı

İngiliz politikacı Chris Huhne ve eski eşi Vicky Pryce hapse atıldı.

İngiltere'de bir dönem gözde politikacılar arasında yer alan liberal milletvekili Chris Huhne ile eski eşinin sekizer ay hapis cezası alması, İngiltere'de günün konusu oldu.

Londra yakınlarındaki bir hapishaneye götürülerek mahkûm üniforması giydirilen eski bakan ve iktidar ortağı Liberal Demokrat Parti milletvekili Chris Huhne, bugün Başbakan Yardımcısı olabilirdi – eğer 2007’de posta hizmetleri Noel nedeniyle aksamamış olsaydı.

Çoğu Chris Huhne lehine olan 1300 oy pusulasının gecikmesi sayesinde bugün Liberal Demokratların liderlik koltuğunda Nick Clegg oturuyor.

Parti içindeki yarışı kaybettikten sonra enerji bakanı olarak hükümete giren Huhne, 2010'da basın danışmanına aşık olunca 26 yıllık evliliğini sona erdirmişti.

Ancak eski eşi Vicky Pryce’ın intikam arzusu onu, 2003’te Huhne'un aşırı hız cezasını kendisinin üstlendiği haberini basına ve polise sızdırmaya itti.

Vicky Pryce dava boyunca eski kocasının suçlu, kendisinin ise "evlilik içi baskı" gerekçesiyle suçsuz olduğunu savundu.

Ancak jüri bu savunmayı yeterli bulmayınca eski çift, yargıyı engelleme suçlamasıyla hapsin yolunu tuttu.

'Küçük hata kontrolden çıktı'

Guardian gazetesi bugün, eski bakan ile hüküm giymesine saatler kala yapılan bir söyleşiye yer veriyor.

Üzgün olduğunu belirten Huhne şöyle diyor: “Bunu aileme, dostlarıma, seçmenlerime ve çalışma arkadaşlarıma; çocuklarımız ve torunlarımız için bu gezegeni kurtarmak dahil olmak üzere, benim inandığım davalara tutkuyla bağlı olan herkese söylemek istiyorum.”

Independent ise eski bakanla yapılan en son radyo röportajının dökümünü aktarıyor.

Üzgün olduğunu söylediğinde “İnsanlar bu kez size inanabilir mi? Yalancı olduğunuz kabul ettiniz” karşılığını alan eski bakan, “yaptığı çok küçük bir hatanın daha sonra kontrolden çıktığını” söylüyor.

Gazete ayrıca, Andrew Grice’ın kaleminden, bu mahkumiyetin liberallere ve iklim değişimine odaklanan çevrelere büyük bir siyasi darbe olduğu yorumunu aktarıyor.

Times ise konuya iki farklı açıdan yaklaşıyor.

Başyazıda sanık kim olursa olsun, adaleti yanıltmanın cezasının hafifletilmemesi gerektiği savunuluyor.

Rachel Slyvester ise makalesinde, “Cezalandırın evet, ama hapis bu suça uygun değil” diyor.

Gazete haberlerinde, özellikle Vicky Pryce’ın Londra’nın kuzeyinde kalacağı hapishanede zor günler geçireceği yorumları yapılıyor.

Sekizer ay hapse mahkûm edilen çiftin, birkaç ay sonra açık cezaevlerine nakledilmesi bekleniyor.

İlgili haberler