Libya: Alkol zehirlenmesinden 51 kişi öldü

Son güncelleme: 12 MART 2013 - TSİ 02:10

Libya'da evde üretilen alkollü içecekden zehirlenen en az 51 kişi hayatını kaybederken, yüzlerce kişi hastaneye kaldırıldı.

Libya Sağlık Bakanlığı yetkililerinin açıklamasına göre, cumartesi gününden bu yana alkol zehirlenmesi nedeniyle tedavi altına alınanların sayısı 378'e ulaştı.

Bu sayının artabileceği belirtilirken, bir hastane yetkilisi BBC'ye, metanol zehirlenmesi görülen hastaların çoğunun böbreklerinin kurtarılması için diyalize bağlandığını söyledi.

Libya'da alkollü içecek satışı yasak olduğundan, bu tür içecekler ancak kara borsadan satın alınabiliyor. Bu içkilerin bir kısmı Tunus, Cezayir ve Malta'dan getiriliyor.

Kaçak alkollü içecekler ise evlerde incir, hurma veya üzüm gibi meyvelerden üretiliyor.

Trablus'taki BBC muhabiri Rana Jawad, bazen içeceğin tesirini artırmak için 'sanayi alkolü' olarak bilinen metanol kullanıldığına dikkat çekiyor.

Metil alkol böbrek yetmezliğine, körlüğe, felce ve ölüme sebep olabiliyor.

Libya İçişleri Bakanı Hüseyin el Emri, BBC'ye yaptığı açıklamada, alkol üretildiği sanılan yerlerin kuşatıldığını söyledi.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.