Rehinelerin teslimi için bekleyiş sürüyor

PKK'nın elinde tuttuğu kamu görevlileri ve askerleri teslim almak üzere Kuzey Irak'a giden heyet dün sabah saatlerinde sınırı geçerken, örgütün askeri kanadı ''esir'' olarak nitelediği kişilerin bugün serbest bırakılacağını açıkladı.

Fırat Haber Ajansı'nda yer alan HPG açıklamasında, aylardır örgütün elinde bulunan söz konusu kişilerin Abdullah Öcalan'ın çağrısı ve KCK'nın talebi üzerine serbest bırakılacağı kaydedildi.

HPG, ellerindeki kişilerin isimlerini ''Zihni Koç , Abdullah Söpçeler, Kemal Ekinci, Nadir Özgen, Kenan Erenoğlu, Reşat Çaçan, Ramazan Başaran ve Hadi Gizli'' olarak açıkladı ve 13 Mart günü (bugün) gelecek heyete teslim edileceklerini duyurdu.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay da dün gün içinde yaptığı açıklamada teslimlerin yarın (bugün) da olabileceğini kaydetti.

Atalay, "Bunlar süreçle ilgili iyi niyet gösterileri. Şu anda heyet Habur'da. Sınırdan karşı tarafa geçiş yaptılar. Oradaki gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Bu gün olabilir yarın olabilir, teslimler gerçekleşecek. Burada da hazırlık yaptılar. Gelişmeleri oradan takip edeceğiz" diye konuştu.

Kamu görevlilerinin teslim alınması için oluşturulan dün, Habur/İbrahim Halil Sınır Kapısı'ndaki pasaport işlemlerinin ardından Irak'ın kuzeyine giriş yapmıştı.

Mazlumder Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal, Genel Başkan Yardımcısı Selahattin Çoban, İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, BDP Hakkari Milletvekili Adil Kurt ve Bitlis Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu'dan oluşan 6 kişilik heyeti İbrahim Halil Sınır Kapısı'nda BDP Erbil Temsilcisi Cemal Coşkun karşıladı.

Önceki açıklanan heyette ismi bulunan milletvekili Sebahat Tuncel yurt dışına çıkma yasağı nedeniyle Silopi'ye kadar heyete eşlik etti, ancak sınırdan geçiş yapamadı.

MİT ile PKK lideri Abdullah Öcalan arasındaki görüşme sürecinde PKK’nın rehin tuttuğu kamu görevlilerinin durumu da gündeme gelmiş; bu ayın başında PKK, rehineleri serbest bırakacağını duyurmuştu.

İlgili haberler