Keşmir'de polise bombalı saldırı

Hindistan yönetimindeki Keşmir'in Srinagar şehrinde silahlı bir grup tarafından bir okul yakınına atılan el bombası sonucunda beş polis hayatını kaybetti.

Polis yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre silahlı kişilerden ikisi öldürüldü ve üçü sivil olmak üzere en az beş kişi yaralandı.

Saldırının Bemina bölgesinde polisin yönetimindeki bir okulun yakınında bulunan bir emniyet birimini hedeflediği bildiriliyor.

Saldırıyı henüz üstlenen olmadı.

Bu hem Hindistan hem de Pakistan'ın hak iddia ettiği ve şu an Hindistan'ın yönetiminde bulunan Keşmir'de üç yıldır yaşanan ilk büyük saldırı.

1989 yılınan bu yana Hindistan yönetimine karşı ayaklanmanın yaşandığı Keşmir'de son yıllarda şiddet olaylarında azalma gözlenmişti.

Yetkililer okul kapalı olduğu için saldırıda yaralanan ya da ölen çocuk olmadığını bildirdi. Güvenlik güçleri bölgeyi kordon altına aldı.

Üst düzey bir polis yetkilisi saldırıyı gerçekleştirenlerin yakın bir alanda kriket oynayan bir grup çocuğun arasına karıştığını ve el bombalarını spor çantalarında taşıdığını aktardı.

Şubat ayında Keşmirli Afzal Guru'nun 2001 yılındaki Parlamento saldırısına karıştığı iddiasıyla mahkum edilip idam edilmesinin ardından Keşmir'de durum gergin.

Srinagar'da çok sık şiddet olayları yaşanmıyor. En son geçen sene Ekim ayında slahlı kişilerin ateş açması sonucu bir kişi hayatını kaybetmişti.

Mayıs ayında ise motorsiklet üzerindeki iki kişinin ateş açması üzerine yedi paramiliter asker hayatını kaybetti.

İlgili haberler