Suriye'ye silah ambargosunun kaldırılması gündemde

AB'nin silah ambargosu kararının kaldırılarak Suriyeli muhaliflerin silahlandırılmasını açıkça talep eden İngiltere'ye, Fransa da katıldı.

Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande, "İsyancıları desteklemeye hazırız, o kadar ileri gitmeye hazırız" dedi.

Hollande, Brüksel'de gazetecilere yaptığı açıklamada, Fransa ve İngiltere'nin silah ambargosunun kaldırılmasında anlaştığını, ancak diğer ülkelerin ikna edilemediğini söyledi.

Suriye'nin müttefiği Rusya, isyancıların silahlandırılmasına şiddetle karşı çıkıyor.

Brüksel'deki AB liderleri zirvesinin resmi gündeminde Suriye yok. Ancak Fransız lider Hollande ve İngiliz Başbakan David Cameron'ın, Suriye'deki ayaklanmanın ikinci yıldönümü vesilesiyle konuyu gündeme getirmesi bekleniyor.

BBC'ye konuşan bir İngiliz yetkili, Suriye hükümeti silah alabilirken muhaliflerin alamamasını "çarpıklık" diye nitelendirdi.

İngiltere Başbakanı Cameron çarşamba günü, AB ambargosu yürürlükte kalsa bile muhalifleri silahlandırabileceklerini söylemişti.

İngiliz Dışişleri Bakanı William Hague de, muhaliflere verilen silah dışı yardımın artırılacağını duyurmuştu.

Brüksel'deki BBC muhabiri Chris Morris, silah ambargosunun kaldırılmasına muhalefet eden AB ülkelerinin başında Almanya, Avusturya ve İsveç'in geldiğini belirtiyor.

Rusya'ya suçlama

Fransa Cumhurbaşkanı, gazetecilere açıklamasında Rusya'yı açık dille suçladı.

Suriye'de bir siyasi geçiş istediklerini belirten Hollande, ancak "siyasi geçişe karşı çıkan rejimin insanları katletmesine izin veremeyeceklerini" söyledi.

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius da, ambargo yürürlükte kalsa bile muhalifleri silahlandırmayı İngiltere ile birlikte ele alacaklarını söyledi.

Silah ambargosu kararının süresi mayıs ayında sona erecek. İngiltere şimdiden, ambargonun uzatılmasını veto edeceğinin sinyallerini veriyor.

BM Genel Sekreteri'nin İnsani İşlerden Sorumlu Yardımcısı Valerie Amos ise Türkiye'de Reuters aracılığıyla şu uyarıyı yaptı: "Silahların daha fazla yayılması ve daha fazla çatışma işimizi zorlaştıracaktır."

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov da, Suriyelilerin "bir trajedi ve insani kriz" içinde olduklarını belirterek, "Ama sorunu muhalefeti silahlandırarak çözmek bir seçenek olamaz" dedi.

Suriye devlet medyası da, isyancıların silahlandırılmasının uluslararası hukukun "alçakça ihlali" anlamına geleceğini vurguluyor.

İlgili haberler