Hindistan: İtalya büyükelçisinin dokunulmazlığı yok

Image caption Hindistan, İtalyan Büyükelçi Daniele Mancini'nin dokunulmazlığının sözkonusu olmadığını ifade etti.

Hindistan'da yüksek mahkeme, İtalya'nın iki Hint balıkçıyı öldürmekle suçlanan deniz piyadelerini iade etmeyeceğini açıklaması üzerine, İtalya Büyükelçisi'nin dokunulmazlığının ortadan kalktığını ifade etti.

Mahkeme'nin bugün yaptığı açıklamada, piyadelerin salınması için görüşmeleri yürüten Büyükelçi Daniele Mancini, onların dönüşü ile ilgili taahütte bulunarak kendi dokunulmazlığından feragat etmiş olduğu belirtildi.

Baş hakim Altamas Kabir, Büyükelçi Mancini'ye mahkemenin"güveninin kalmadığını" ifade etti.

Büyükelçinin ülke dışına çıkması yasaklandı.

Konu ile ilgili olarak Delhi'deki İtalyan elçiliğinden ve Mancini'den herhangi bir açıklama yapılmadı.

Mahkeme, geçen yıl Kerala'da iki balıkçıyı öldürmekle suçlanan iki İtalyan askerin geçen ay yapılan seçimlerde oy kullanabilmeleri için dört haftalığına İtalya'ya gitmesine izin vermişti.

Büyükelçi Mancini, Massimilian Latorre ve Salvatore Girone'nin yargılanmak üzere 22 Mart'ta geri döneceklerine dair mahkemeye taahhütte bulunmuştu.

İtalyan yetkililerin Cuma günkü açıklamasında, sorunu çözmek için Hindistan ile "dostane bir anlaşmaya" varılmak istendiği ifade edildi.

Yargı yetkisi konusunda anlaşmazlık

Mahkeme yeni duruşma tarihi olarak 2 Nisan'ı belirledi ve "yeni bir emre kadar" İtalyan büyükelçisine Hindistan'dan ayrılmama yasağı getirdi.

Cumhurbaşkanlığı ofisi, İtalya'nın "uluslararası hukuk" temelinde bir anlaşmaya varmak istediğini açıkladı.

2012 yılı Şubat ayında Kerala'da iki balıkçıyı öldürmekle suçlanan deniz piyadeleri, savunmalarında balıkçıları korsan sandıklarını söylemişti.

İtalya dışişleri bakanlığı geçen hafta piyadeleri iade etmeyeceğini açıklamıştı.

İtalya, olayın uluslararası sularda gerçekleşmesi nedeniyle Hindistan'ın yargılama yetkisi olmadığını ifade ederek piyadelerin kendi ülkesinde mahkemeye çıkarılmasını istiyor.

Hindistan ise öldürülen balıkçıların Hint kökenli olduğunu ve Hindistan bandralı teknede bulunduğunu belirtiyor.

Hindistan Başbakanı Manmohan Singh, Çarşamba günü, İtalya'nın piyadeleri iade etmemesinin "kabul edilemez olduğunu" ve bunun "sonuçları olacağını" ifade etmişti.

İlgili haberler