Hindistan'da tecavüz suçlarına 'idam cezası'

Tecavüze idam isteyen protestocular

Hindistan'da tecavüz sanıklarına, idam da dahil olmak üzere, daha ağır cezalar verilmesini öngören yasa tasarısı parlamentoya sunuldu.

Geçen Aralık ayında Yeni Delhi'de bir öğrencinin toplu tecavüze uğramasından sonra, daha katı yasalar çıkarılması yolundaki çağrılar artmıştı.

Hükümet geçen ay, tecavüze ilişkin yeni bir kararname hazırladı. Ancak parlamentonun bugünkü oturumundan geçmezse kararnamenin hükmü kalmayacak.

Bazı siyasi partilerin cinsel ilişkiye rıza için belirlenen yaşın 16'ya indirilmesine itirazından sonra, yeni yasada bu yaşın 18 olarak bırakıldığı bildiriliyor.

Hindistan'da cinsel ilişkiye rıza yaşı 30 yıl boyunca 16'ydı, ancak Şubat ayındaki hükümet kararnamesinde bu yaş 18'e çıkarılmıştı.

Hükümet daha sonra, bu yaş sınırının kızlarının ilişkilerini onaylamayan aileler tarafından kötüye kullanabileceği endişesiyle tekrar 16 yaş sınırına dönmeyi önermişti.

Yeni yasa, röntgencilik, taciz ve kezzap gibi yakıcı maddelerle saldırı için öngörülen cezaları da arttırıyor.

Yasada ölüme veya kurbanın kalıcı bir şekilde bitkisel hayata girmesine yol açan tecavüz vakalarında, Hindistan'da nadiren verilen idam cezası da yer alıyor.

Yeni yasa, toplu tecavüz, reşit olmayan birine tecavüz, polis ya da yetkili birinin tecavüzü gibi suçlar için öngörülen cezayı iki kat arttırarak 20 yıla çıkarıyor. Bu cezanın ömür boyu hapis cezasına dönüştürülmesi de mümkün.

Mevcut yasalarda ise tecavüz sanıklarına 7 ila 10 yıl arasında hapis cezası verilebiliyor.

İlgili haberler