Fukuşima'da elektrik arızası alarmı

Fukuşima nükleer santrali

Japonya'da iki yıl önceki deprem ve tsunami sırasında ağır hasar gören Fukuşima nükleer santralindeki elektrik arızası, soğutma havuzlarının ısınmasına neden oldu.

Çok miktarda kullanılmış yakıt içeren havuzlardaki suyun kaynama riskini azaltmak için arızanın birkaç gün içinde giderilmesi gerekiyor.

Santrali işleten Tokyo Elektrik İletmesi Tepco, Pazartesi akşamı başlayan arızanın nedenini tespit etmek için çalışmaların sürdüğünü bildirdi.

Arıza sonucu meydana gelen elektrik kesintisinin 1, 3 ve 4 numaralı reaktörlerdeki havuzları etkilediği, ancak reaktörlerin kendi soğutmasının durumdan etkilenmediği belirtiliyor.

Tepco, en sıcak havuzun güvenlik sınırlarını zorlayacak kadar ısınmasının 4 gün süreceğini kaydederek acil bir tehlike olmadığını söyledi.

Tepco sözcüsü arızayı o zamana kadar gidermeye çalıştıklarını bildirdi.

En çok ısınan havuz 4 numaralı birimde bulunuyor. Havuzdaki ısı, bu sabah itibariyle 30,5 santigrat derece. Tepco bu ısının tehlike sınırına dayanması için gereken 65 derecenin altında olduğuna dikkat çekiyor.

1 ve 3 numaralı birimlerdeki havuzlardaki ısınmanın ise daha az olduğu, dolayısıyla güvenlik sınırına ulaşmasının daha uzun süreceği belirtiliyor.

Havuzlar nükleer santrallarda, büyük ısı yayan kullanılmış yakıtları depolamakta kullanılıyor. Yakıtı soğutuyor ve radyasyona karşı koruma sağlıyorlar. Kullanılmış yakıt en az bir yıl havuzlarda bekletiliyor.

Şu anda ani radyasyon sızıntısı gibi bir tehlike olmadığının altı çiziliyor. Ancak havuzlara gereken süre içinde yeni su verilemezse, suyun kaynaması mümkün.

Bunun da su kaybına ve zamanla kullanılmış yakıt çubuklarının havayla temas etmesine yol açabileceği kaydedilmekte. Tokyo'daki BBC muhabiri Rupert Wingfield-Hayes, bunun durumu çok ciddileştireceğini ve radyasyon yayılmasına neden olabileceğini bildirdi.

Tepco ise arızaya neden olduğu sanılan şalteri onarmaya çalıştıklarını, en kötü durumda havuzlara su doldurmak için başvurabilecekleri bir sistem daha olduğunu belirtti.

Hükümet yetkilileri bütün önlemler alınmakta olduğu için endişeye gerek olmadığını söylüyorlar.

Fukuşima nükleer santrali 11 Mart 2011'deki deprem ve tsunamide ağır hasar görmüş, dalgaların reaktörlerin üçünün soğutma sistemlerini yıkması erimeye yol açmıştı.

İlgili haberler