ABD'den Kuzey Kore'ye nükleer uçuşlu cevap

Kuzey Kore'nin gerginliği tırmandıran açıklamalarına cevaben ABD'nin Güney Kore semalarında nükleer kapasiteli B-52 bombardıman uçakları uçuracağı bildirildi.

ABD bu uçuşları Güney Kore ile her yıl düzenli yaptığı askeri tatbikatlar sırasında gerçekleştirecek.

Amerikalı yetkililer, Kore yarımadasında tırmanan gerginliğe karşılık bu uçuşların "genişletilmiş caydırıcı kapasite" sergilemek amacıyla yapıldığını ifade ediyor.

ABD ile Güney Kore arasındaki askeri tatbikatlarda B-52 kullanımı ilk değil.

İlk uçuşunu 8 Mart'ta yapan ve bugün de ikinci uçuşunu yapması beklenen B-52 uçakları aynı zamanda konvansiyonel silah da taşıyabiliyor.

Kuzey Kore'nin geçen ay üçüncü nükleer denemesini yapması bölgede gerginliği tırmandırdı.

Pentagon basın sözcüsü George Little, "Kuzey Kore'nin son dönemlerde geliştirdiği söylemler karşısında caydırıcılık gücümüzü artırdığımızı göstermemiz önemlidir" dedi.

Güney Kore Savunma Bakanı Kim Min-seok ise "Kuzey Kore Güney Kore'yi nükleer silahlarla saldırmakla tehdit ederken, ABD'nin Kore yarımadasını nükleer şemsiyesi altına alacağını göstermesi açısından B-52 kullanılan tatbikatlar anlamlıdır" dedi.

Kuzey Kore'nin artan tehditleri karşısında ABD'nin geçen hafta kendi füze savunma sistemlerini genişletme planlarını açıklaması Çin ve Rusya'da endişeyle karşılanmıştı.

Kuzey Kore'nin 12 Şubat'ta yaptığı nükleer deneme nedeniyle Birleşmiş Milletler yeni yaptırım kararları aldı.

Kuzey Kore bu yaptırımlara ve ABD ile Güney Kore'nin ortaklaşa yaptığı tatbikata şiddetle karşı çıkıyor.

Kuzey Kore bir süre önce Güney ile saldırmazlık anlaşmasını artık tanımadığını açıklamıştı. Güney Kore Cumhurbaşkanı Park Geun-hye Kuzey Kore'yi farklı tutum almaya çağırdı.

Park, "Halkı zor bir yaşam sürerken Kuzey Kore kaynaklarını nükleer kalkınma için heba ediyor" dedi.

İlgili haberler