Hindistan: Kağıttan uçakla kopya skandalı

Hindistan'ın kuzeyindeki Bihar eyaletinde bitirme sınavlarında çocuklarına, bazıları kağıttan uçakla, kopya veren anne-babalar gözaltına alındı, 1600'den fazla öğrenci de okuldan atıldı.

Bihar Sınav Kurulu tarafından düzenlenen beş günlük sınava, 4000 okuldan 1,3 milyonu aşkın öğrenci katıldı.

Hindistan'ın okuma-yazma oranı düşük olan eyaletlerinden Bihar'da kopya çekmenin yaygın olduğu, ancak ilk kez bu kadar çok sayıda öğrenci ve ebeveynin yakalandığı bildiriliyor.

Bunda, öğretmenler, polis ve gözetmenlerin sınav merkezlerinde aldığı önlemleri arttırmasının etkili olduğu kaydediliyor.

Kopya olaylarının çoğu Chhapra, Motihari, Vaishali, Sheikhpura, Muzaffarpur, Darbhanga, Gaya, Bhagalpur ve Jehanabad bölgelerinde görüldü.

Güvenlik görevlileri 'kuş uçurtmamasına' rağmen, bazı öğrenciler sınav salonuna ders kitabı sokmayı başardı.

Bazı anne-babalar ise, soruların cevabını yazdıkları kağıt uçaklarla, ya da içeriye girip çıkanlara verdikleri notlarla çocuklarına yardımcı olmaya çalıştı.

Bazı okullarda, işin boyutu anne-babalarla polis arasında çatışma çıkmasına kadar büyüdü.

Sınav Kurulu yetkilisi Lallan Jha, okuldan atılan kopyacı öğrencilerin üç yıl süreyle tekrar sınava girmekten men edilebileceğini söyledi.

Öğrencilerle ebeveynlerin 2000 rupi (yaklaşık 36 dolar) para cezasına, altı ay hapis cezasına veya ikisine birden çarptırılma olasılığı da bulunuyor.

Ancak eyalette nadiren bu tür cezalara başvuruluyor.

Daha önce kopya çekenlerin ve onlara yardım eden anne-babaların yerel gazetelerde teşhir edilmesi de caydırıcı olmuşa benzemiyor.

Motihari sakinlerinden Permeshwar Sharma, kardeşinin de okul duvarına çıkarak sınava giren oğluna kitap verdiğini anlatıyor. "Ne yapalım ki?" diyor, "Herkes aynı şeyi yapıyor".

Yetkililer ise, kopya çekenlerin 'gözünün yaşına bakmayacaklarını' söylüyor.