Obama: ABD-İsrail ittifakı 'ebedi'

ABD Başkanı Barack Obama, en güçlü müttefiki olarak İsrail ile yanyana durmaktan gurur duyduğunu söyledi.

Obama İsrail'e ilk kez resmi bir ziyaret düzenliyor.

Tel Aviv'e indikten sonra bir konuşma yapan Obama, duran Filistin-İsrail barış görüşmelerine de değindi ve "Kutsal topraklara barış gelmeli" dedi.

ABD'li yetkililer, Obama'nın ziyaretinden önce barış görüşmelerinin yeniden başlaması konusundaki beklentileri düşürmeye çalışmıştı.

Obama'nın İsrail temaslarında, Suriye ve İran'ın nükleer programının da gündemin önemli maddeleri olması bekleniyor.

Uzmanlar, İsrail'in Yahudi yerleşimleri inşaatı nedeniyle iki yıl önce duran barış sürecini yeniden başlatmaktan çok, bölgedeki istikrarsıztan kaygılı olduğunu söylüyor.

Obama, Ben Gurion Havaalanı'nda, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ve Cumhurbaşkanı Şimon Peres'le buluşmasından sonra yaptığı konuşmada "Amerika Birleşik Devletleri İsrail'le yan yana duruyor, çünkü temel güvenlik çıkarlarımız İsrail'le yan yana durmamızı gerektiriyor. İttifakımız ebedi." dedi.

Netanyahu da Obama'ya, "İsrail'in var olma hakkını tartışmasız savunduğunuz için teşekkür ederim" diyerek karşılık verdi.

Obama'nın üç gün sürecek ziyaretinde Netanyahu ve Filistin lideri Mahmud Abbas'la ayrı ayrı görüşmeler yapması bekleniyor.

Filistin ve Kudüs'te protesto

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, ziyarete hazırlık amacıyla İsrail'e önceden gitmişti.

Obama başkanlığının ilk döneminde İsrail'i ziyaret etmediği için ülkesinde eleştiriliyordu.

BBC muhabiri Mark Mardell'e göre bazı gruplar bunun Obama'nın İsrail'e yeterince yakın olmadığını gösterdiğini söylüyor.

Beyaz Saray ise, her fırsatta ABD'yle İsrail "sarsılmaz bir ittifak" olduğunu vurguluyor.

Ziyaret dolayısıyla Kudüs'te ve Ramallah'ta binlerce polis memuru görevlendirildi.

Filistiniler dün Ramallah ve Beytüllahim'de Obama'nın ziyaretini protesto etti.

Kudüs'te toplanan İsrailli göstericiler ise, İsrail adına casusluk yapmaktan 1987'de ABD'de tutuklanan Jonathan Pollard'ın serbest bırakılmasını istediler.

İlgili haberler