Kıbrıs'ta kurtarma krizi görüşmeleri

Kıbrıs'ta parlamentonun dün tartışmalı uluslararası kurtarma planını reddetmesinden sonra siyasetçiler acil görüşmelere başladı.

Oylama öncesindeki tartışmalarda kurtarma planının bir gelir kalemiyle ilgili büyük tartışma yaşanmıştı.

Söz konusu kalem, mevduat sahiplerine bir seferlik kesinti uygulanmasını öngörüyordu.

Parlamentoda tek bir milletvekilinin bile plana destek vermemesinden sonra, Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiades siyasi parti liderleriyle alternatifler üzerinde görüşmelere koyuldu.

Maliye Bakanı Mihalis Sariss ise, Ada'da büyük mevduatı bulunan Rusya'nın desteğini almak için Moskova'da.

Sarris, anlaşma sağlanıncaya kadar Moskova'da kalacağını söyledi.

Alternatif arayışı

Liderlerin önündeki muhtemel seçeneklerin bankaların yeniden yapılandırılması, tahvili ihracatı ve Rusya'dan daha çok yardım olduğu belirtiliyor.

Avrupa Birliği ve IMF ile kurtarma kredisi uzlaşması kapsamında Kıbrıs'a 10 milyar Euro verilecek, Kıbrıs'ta buna karşılık bazı adımlar atacak, kendi adına 5,8 milyar Euro toplayacaktı.

Almanya: Bankalar hiç açılmayabilir

Almanya, kurtarma planının kabul edilmemesi durumunda ülkedeki bankaların bir daha hiç açılamayabileceği uyarısında bulundu.

Maliye Bakanı Wolfgang Schauble, kurtarma paketinin koşullarının kabul edilmemesi halinde Kıbrıs'ta zor durumdaki bankaların bir daha açılamayabileceği uyarısında bulundu.

Schauble, Kıbrıs bankalarının acil kaynak bulamamaları durumunda iflasa sürükleneceklerini söyledi.

Bankalar, mevduat sahiplerinin kitlesel olarak para çekmesini önlemek için yarına kadar kapalı; borsada da işlem yapılmıyor.

Mevduat vergisi neydi?

Kıbrıs yönetimi 100 bin Euro'ya kadar olan mevduatlardan bir defaya mahsus olmak üzere yüzde 6,75 vergi alacaktı.

Maliye Bakanlığı dün 20 bin Euro'ya kadar olan mevduatlardan vergi alınmayacağını, 100 bin Euro'dan büyük mevduatlardan ise yüzde 9,9 oranında vergi alınacağını açıkladı.

Hükümet, vergi nedeniyle büyük yatırımcıların Kıbrıs'ı terk edebileceğinden, bunun da mali sistemi çökertebileceğinden endişe ediyor.

İlgili haberler