Obama İsrail'de

ABD Başkanı Barack Obama protesto gösterileri ve yoğun güvenlik önlemleri arasında İsrail'i ziyaret ediyor.

Tel Aviv'e iniş yapan Obama, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ve Başbakan Benyamin Netanyahu tarafından karşılandı.

Başkan olarak İsrail'e ilk ziyaretini yapan Obama'nın temaslarında Suriye'deki iç savaş ve İran'ın nükleer programı üzerinde durması bekleniyor.

Ancak ABD Başkanı'nın Obama'nın İsrail ile Filistin yönetimi arasındaki görüşmelerin yeniden başlaması için ısrarcı olmayacağı öne sürülüyor. İşgal altındaki Filistin topraklarında Yahudi yerleşimi inşa edilmesini savunanlar yeni kurulan koalisyon hükümetinde büyük bir güç.

'Obama İsrail'e yeterince yakın değil'

2010'da görüşmelerden çekilen Filistinliler, Yahudi yerleşimlerinde inşaatların durmaması halinde müzakere masasına dönmeyeceklerini söylüyor. Obama'nın, 3 günlük ziyareti sırasında İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ve Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas ile bir araya gelmesi bekleniyor. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, ziyarete hazırlık amacıyla İsrail'e önceden gitmişti. Obama başkanlığının ilk döneminde İsrail'i ziyaret etmediği için ülkesinde eleştiriliyordu.

BBC muhabiri Mark Mardell'e göre bazı gruplar bunun Obama'nın İsrail'e yeterince yakın olmadığını gösterdiğini söylüyor. Beyaz Saray ise, her fırsatta ABD'yle İsrail "sarsılmaz bir ittifak" olduğunu vurguluyor. Ziyaret dolayısıyla Kudüs'te ve Ramallah'ta binlerce polis memuru görevlendirildi.

Filistiniler dün Ramallah ve Beytüllahim'de Obama'nın ziyaretini protesto etti.

Kudüs'te toplanan İsrailli göstericiler ise, İsrail adınas casusuluk yapmaktan 1987'de ABD'de tutuklanan Jonathan Pollard'ın serbest bırakılmasını istediler.