Kıbrıs'taki mevduat vergisi iptal edildi

Kıbrıs'ta siyasi liderler banka mevduatlarına vergi uygulanmasını içeren ve halktan büyük tepki alan planı iptal ettiklerini açıkladı.

Toplu halde para çekilmesini önlemek için bankaların gelecek Salı gününe kadar kapalı kalmaya devam edeceği bildirildi.

Avrupa Birliği ve IMF'den 10 milyar Euro'luk yardım paketi alabilmesi için Kıbrıs'a ülke içinde 7 milyar Euro bulması koşulu getirilmiş, hükümetin bu amaçla banka hesaplarına vergi uygulama planı halkın tepkisini almıştı.

Kıbrıslı yetkililer bunun 5,8 milyar Euro'luk kısmının yeni bir devlet yatırım fonu ve özel tahvil çıkarılması yoluyla, geri kalan 1,2 milyarın ise özelleştirme ve kurumlar vergisindeki artışlar yoluyla oluşturulacağını ifade ediyor.

Avrupa Merkez Bankası, Kıbrıs'ın başka bir çözüm planıyla ortaya çıkmaması durumunda, Pazartesi günü yapılacak olan acil fon ödemesini durdurabileceğini açıkladı.

Yeni bir planın bugün mecliste oylamaya sunulup sunulmayacağı açıklık kazanmış değil.

İktidardaki Demokratik Seferberlik Partisi başkan yardımcısı Averof Neophytou Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, parti liderlerinin oybirliğiyle aldığı karara göre, devletin varlıklarından acil tahvil basımı için kullanılacak bir "dayanışma fonu" oluşturulacağını söyledi.

Daha önce sunulan ve tepki aldığı için geri çekilen plan ise bankalarda 20 bin euro'dan fazla hesabı bulunan tasarruf sahiplerinden vergi alınmasını öngörüyordu.

Yeni planın Kıbrıs'ta önemli yatırımları bulunan Rusya'dan yardımları da kapsayabileceği yönünde spekülasyonlar yapılıyor.

Kıbrıs Maliye Bakanı Michalis Sarris'in yardım talep etmek amacıyla dün Moskova'ya yaptığı ziyaret bugün de devam ediyor.

İlgili haberler