Obama, Ramallah'ta Abbas'la görüşüyor

ABD Başkanı Barack Obama, Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas ile görüşmek üzere Batı Şeria'daki Ramallah kentine geçti.

Obama'yı helikopterinden inerken karşılayan Abbas, görüşme için birlikte başkanlık konutuna gitti.

Görüşmenin İsrail-Filistin sorunu üzerinde yoğunlaşması bekleniyor.

Uzmanlar Filistinlilerin bu görüşmeden fazla bir beklentisi olmadığını ifade ediyor.

Başkan olarak ilk kez dün İsrail'i ziyaret eden Obama, Başbakan Benyamin Netanyahu ile bir araya gelmiş ve İsrail'e desteğini açıklamıştı.

Görüşmede liderler iki devletli çözüme bağlılıklarını teyit etti.

Obama'nın Ramallah'ta birkaç saat kaldıktan sonra bir konuşma yapmak için Kudüs'e geçmesi bekleniyor.

İsrail polisi dün sabah Gazze'den İsrail'in güneyine iki roketin fırlatıldığını, ancak ölen ya da yaralanan olmadığını bildirdi.

'Obama Filistinlileri düş kırıklığına uğrattı'

Obama Kudüs'teki açıklamaları sırasında Orta Doğu'da kalıcı bir barış sağlanabilmesi için, egemen Filistin devletiyle yan yana yaşayacak, güvenlik kaygıları dikkate alınan güçlü bir Yahudi devletinin varlığına ihtiyaç olduğunu söyledi.

BBC Ramallah muhabiri Jon Donnison Obama'nın dün ABD'yi İsrail'in en güçlü müttefiki ilan ettikten sonra Batı Şeria ziyaretinin zorlu geçebileceğine dikkat çekiyor.

Muhabirimiz, Filistinlilerin, Amerikan liderinin politikalarından düş kırıklığına uğradığını ve beklentilerinin yüksek olmadığını vurguluyor.

Obama 2009'da Kahire'de yaptığı konuşmada Filistilerin koşullarını tahammül edilemez olarak nitelemiş ve vatanlarına kavuşma yolunda acılar çektiklerini söylemişti.

Muhabirimiz, o zamandan beri fazla bir şeyin değişmediğini, Orta Doğu'nun en çetin sorununun Arap Baharı'nın gölgesinde kaldığını, ABD ve İsrail'in ilgisinin İran ve Suriye'ye kaydığını belirtiyor.

İlgili haberler