Twitter’da Öcalan'ın mesajının yarattığı tartışma

Telif hakkı bbc

Cezaevindeki PKK lideri Abdullah Öcalan’ın mesajının okunduğu Diyarbakır’daki Nevruz bayramı kutlamaları bugün sosyal medyanın da en öne çıkan konusu oldu.

Sosyal paylaşım sitesi Twitter’da, Öcalan’ın mesajına ve devlet ile Öcalan arasındaki görüşmelerin geldiği noktaya destek de vardı tepki de.

Bazıları ise “kanın durmasından yana” olduklarını belirtseler de Öcalan’ın verdiği mesajlara ve hükümetten gelen açıklamalara temkinli yaklaştı.

Destekleyenler, barışı müjdeleyen bir süreç başladığını söylerken, tepki gösterenler en çok geçen yıl yapılan 29 Ekim Bayramı kutlamalarında polisin göstericilere müdahalesini hatırlattı.

Öcalan’ın mesajında Alevilere yer vermemesi ve İslam çatısı altında birlikteliğe atıfta bulunduğu kısımlar da eleştirilere neden oldu.

Bunun yanında sitede #DiyarbakırdaTarihiRezillik ve #newrozpirozbe ve Mustafa Kemal Atatürk kelimeleri popüler hashtag’ler arasında yer aldı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Türk bayrağının mitingde olmaması mesaja ters düşüyor” diyerek, alanda Türk bayrağı olmamasını eleştirmesinin ardından da bu hashtagler arasında Türk bayrağı da yerini aldı.

Destekleyen Twitlerden örnekler

Faruk Arhan @FarukArhan: “Barış güzeldir. Bu insanların umutlarını kıranın, kırmayı düşünenin elleri kırılsın... Newroz Piroz Be.”

agustintokmakçıyan @esrefimahluk2: “bol keseden harcamadığım yetmez ama evetimi öcalan'ın mektubu için kullanıyorum.”

Selenay Gürcüm @selenaygrcm: “Newroz süperdi. Barisi ilk defa bu kadar hissettik!”

M. Husedin @MHusedin: “Velhasil. Tum Kurdistan su ya da bu sekilde tek vucut. Bu kazanim korunmalidir. Newroz Piroz be!”

Ahmet erez @ahmeterez: “Yakın tarihin en önemli gününe tanıklık etmenin haklı gururunu yaşıyorum . newroz piroz be ..”

seyhmus erdogan @ErdoganSeyhmus5: “Bugünkü Newroz Kürtler'in barışı ne kadar çok istediğinin ispatıdır”

kelem @juvinoz: “Öcalan'ın islam vurgusuna bıdı bıdı edecekler çok olabilir ama böyle bir yönelim Kürdistan'da türkçü cemaatleri silecektir”

Duygu Söbe @duygusobe: “Selam olsun halkların kardeşliği, eşitliği, demokratik özgürlüğü için sorumluluk üstlenenlere! Yaşasın Newroz, yaşasın halkların kardeşliği!”

Tepki içeren Twitlerden örnekler

kaan @SadeceKemalizm: “Bu saatten sonra Abdullah Öcalan'a Başbakanlık yakışır(!)..Uyuma eyyy %50 göreve gel...!!!! Silivri'de halk iradesi, içeride. Kimin umurunda”

Sait Öztürk @saitseyit: “Öcalan'ın bugünkü açıklaması,binlerce Şehidin kanıyla elde edilen kazanımların sonucu olmuştur. karşı durmak Şehitlerimıze hakaretı”

Aydan @AydanAydanay: “mesajda" Alevi ve Kizilbas kelimelerinin gecmemesi mide bulandirici. Ummetci, islamist isbirligiyle gelen barisiniz sizin olsun!”

hazartuzcu @tuzcuhazar: “AK parti hükümeti Öcalan'a ne vaad etti ki binlerce insanı katleden bu terorist barış elçisi olmuş mektupta merak icerisideyim..”

Nina Tokalowski @NinaTokalowski: “Birilerinin "Öcalan namaz kılardı" demeçleri, katilin ulusa seslenişindeki(!) "İslam bayrağı altındaki ortak yaşam" kelimeleri...”

Belgin Başgan @belginland: “Biz Cumhuriyeti kutlarken biber gazi, job, hortum. Diyarbakırda newroz kutlarken padişahım çok yaşa, süper oh miss kafa pırıl pırıl.”

Akın Güngör @AkinGungorr: “Hükümetimizin kardeşlik anlayışı bu işte Öcalan'lı açanlara bişey yok MustafaKemal Atatürk'lü Türk Bayrağının olduğu yerde yasak var.”

ertantiryaki @ertntr: “MustafaKemal Atatürk senden rahatsız olup abdullah öcalan ın posterinden rahatsız olmayanlar var ya hepsi bunun bedelini çok ağır ödeyecek.”

esra bilgin @ezher_an: “Şimdi Öcalan'la dağdan inecek olanlarla din kardeşi mi n'olduk biz? Bişey anlamadım”

ihsan tut @ihsantut: “A. Öcalan'ın açıklamaları Alevileri bir kez daha horlamış ve ötelemiştir...”

Temkinli yorumlar

yetersizim. @dr_musu: “Abdullah öcalan bildiğin Kemalist çıktı ya la...!!!”

adonis oygen @adonisoygen: “İşte Öcalan konusunda insanlar iki tarafa ayrılmış siyah ve beyaz ama gri tarafta var umarım adalet yerini bulur klişe oldu ama aforizma bu”

esonzamanci @esonzamanci: “Öcalan'in cagrisi nasil okunursa okunsun yeni bir sürec basliyor, ve bu sürecin diger süreclerden farkli oldugu gercegide var..”

Mustafa Emin Bitik @MustafaBitik: “Abdullah Öcalan da acaba cumhurbaskanlığı seçimlerinde aday olabilecek mi? Olursa Recep beyi zorlar biraz:)”

Hasan Kaya @HasanKaya: “Öcalan: ‘Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz. Ayrıştırmak isteyenlere karşı inat birleşeceğiz.’ Acaba samimisin?

prof xecii Newrozyan @xeciiyan: “Öcalan'ın attığı adımlar Hükümetin atacağı adımlarla bağlantılı. Eğer AKP süreci siyasetle götürmek istiyorsa operasyonları durdurmalı.”

İlgili Konular