Mavi Marmara: İsrail, Türkiye'den özür diledi

ABD Başbakanı Barack Obama'yı ağırlayan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, yaklaşık 3 yıl önceki Mavi Marmara olayı nedeniyle Türk mevkidaşı Başbakan Tayyip Erdoğan'a 'özür' mesajını iletti.

Netanyahu-Erdoğan görüşmesi ilk olarak Beyaz Saray tarafından duyuruldu.

Hemen ardından İsrail Başbakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "iki tarafın ülkeler arası ilişkilerin normalleştirilmesi, elçilerin geri dönmesi ve İsrail askerlerine yönelik adli kovuşturmaların iptal edilmesi için anlaştığı" belirtildi.

Açıklamaya göre, İsrail, yardım gemisinde hayatını kaybeden, biri ABD vatandaşı 10 Türk'ün ailelerine tazminat vermeyi de kabul etti.

Netanyahu, "can kaybına yol açan her hata nedeniyle Türk halkından özür dilediğini" belirterek, "tazminat anlaşmasını tamamlamakta uzlaşıldığını" söyledi.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada ise, 3 günlük İsrail gezisini tamamlayan ABD Başkanı Barack Obama, Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilerin düzelmesine büyük önem verdiklerini vurguladı.

Obama, İsrail'e Başkan sıfatıyla yaptığı ilk ziyaretin sonunda, "ABD hem Türkiye, hem de İsrail ile ilişkilerine büyük değer veriyor. Bölgesel barış ve güvenlik için aralarındaki tekrar olumlu ilişki kurulmasına büyük önem veriyor" dedi.

Ürdün'e geçen ABD lideri, Başbakan Tayyip Erdoğan ile İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu arasındaki bu görüşmenin, iki liderin daha yakın işbirliği yapmasını sağlayacağını umduğunu söyledi.

Görüşmenin ayrıntıları

AFP, Türk hükümetine yakın bir kaynağın da görüşmeyi ve özrün kabul edildiğini doğruladığını kaydetti.

Habere göre, Netanyahu ayrıca, "Obama ile bölgesel işbirliği ve Türkiye-İsrail ilişkilerinin önemi konusunda" görüştüklerini Erdoğan'a aktardı.

Netahyahu, İsrail'in Gazze dahil olmak üzere, Filistin topraklarında sivillerin ve malların hareketine yönelik kısıtlamaları kaldırdığını öne sürerek, huzurun devam etmesi halinde bu sürecin ilerleyeceğini söyledi. İsrail Başbakanı, Filistin topraklarında insani durumun iyileştirilmesi için birlikte çalışma sözü verdi.

Türkiye'nin talepleri

Gazze'ye yönelik İsrail ablukasını yarıp Filistinlilere insani yardım götürmeye çalışan gemilere İsrail komandolarının 31 Mayıs 2010'daki müdahalesinde biri ABD vatandaşı 10 Türk hayatını kaybetmişti.

Türkiye, İsrail ile asgariye indirdiği ilişkilerini canlandırma şartları olarak özür dilenmesini, tazminat ödenmesini ve Gazze'ye yönelik ablukanın kaldırılmasını şart koşuyordu.

Çetin pazarlık mı yürütüldü?

Kudüs'teki BBC muhabiri Kevin Connolly, ABD'nin bölgedeki iki anahtar müttefiği üzerindeki diplomatik ağırlığını hissettirdiğine dikkat çekerek, özür görüşmesinin Obama'nın Tel Aviv Havalimanı'nı terk etmesine dakikalar kala yapılmasının, anlaşmaya pazarlıklar sonucu varıldığına işaret ettiğini belirtiyor.

BBC Orta Doğu Bürosu Şefi Paul Danahar, 3 yıl sonra gelen özür mesajının, İsrail'in eski Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman'ın hakkındaki yolsuzluk iddiaları nedeniyle çekilmesiyle mümkün olduğunu ifade ediyor.

Radikal sağcı çizgideki Lieberman, Türkiye'ye karşı sert söylemiyle tanınıyor.

İlgili haberler